Certyfikacja biomasy. Na prośbę „Magazynu Biomasa” Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiada na pytania dot. postaw prawnych certyfikacji biomasy, dyrektywy RED II i EU ETS.

Reklama

KRYTERIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU A DYREKTYWA RED II

Obowiązek wykazania zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju był dotychczas ograniczony jedynie do biokomponentów i biopaliw stosowanych w transporcie oraz biopłynów mających zastosowanie w elektroenergetyce. Przykładowo, zgodnie z art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, energia elektryczna wytworzona z biopłynów może być zaliczona na poczet realizacji krajowego celu, o którym mowa w art. 126 ust. 2 pkt 1 uOZE, wyłącznie wtedy, gdy biopłyny wykorzystane do wytworzenia tej energii spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju, o których mowa w art. 28b-28bd ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Wynikało to dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2009/28/WE z 23.04.2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej, obowiązującej do 30.06.2021 r.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001/UE z 11.12.2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (tj. „RED II”) określa m.in. wiążący unijny cel w odniesieniu do całkowitego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto, ustanawia zasady dotyczące wsparcia finansowego na rzecz energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz dotyczące prosumpcji takiej energii elektrycznej, wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w sektorze ogrzewania i chłodzenia oraz w sektorze transportu, gwarancji pochodzenia, procedur administracyjnych, a także określa kryteria zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych dla biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy.

Certyfikacja biomasy – jakie są podstawy prawne?

Jeśli energia z biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy spełnia kryteria zrównoważonego rozwoju oraz kryteria ograniczania emisji gazów cieplarnianych określone w art. 29 ust. 2-7 i 10 dyrektywy RED II, uwzględnia się ją jako wkład w realizację wiążącego ogólnego celu unijnego na 2030 rok oraz uznaje się, że spełnia obowiązek procentowego udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii w sektorze transportu, a także kwalifikuje się ją do wsparcia finansowego, o którym mowa w Dyrektywie RED II.

Dyrektywa RED II rozszerza rodzaje odnawialnych źródeł energii objętych KZR o energię wytworzoną z paliw z biomasy stałej i biomasy gazowej produkowanej w instalacjach o całkowitej nominalnej mocy cieplnej wynoszącej co najmniej 20 MW w przypadku paliw stałych z biomasy, a 2 MW w przypadku paliw gazowych z biomasy.

W chwili obecnej brak jest jednak przepisów krajowych wdrażających Dyrektywę RED II w ww. zakresie. Celem implementacji tej kwestii do polskiego porządku prawnego. Co istotne, Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad projektem znajdują się na ostatnim etapie prac w ramach resortu i w najbliższym czasie będą przekazywane do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Wymaga jednak podkreślenia, że procedowana implementacja dyrektywy nie uniemożliwia potwierdzania spełniania kryteriów zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z przepisami dyrektywy REDII istnieją bowiem dobrowolne, krajowe lub międzynarodowej systemy certyfikacji, które takiego potwierdzenia mogą dokonywać.

KRYTERIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU A SYSTEM UPRAWNIEŃ DO EMISJI – EU ETS

Co do zasady obowiązek wykazywania kryteriów zrównoważonego rozwoju oraz ograniczania emisji gazów cieplarnianych dla biomasy przez podmioty objęte systemem EU ETS wynika z przepisów prawa unijnego, tj. art. 38 ust. 2 i 38 ust. 5 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/2066 z dnia 19.12.2018 r. w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych na podstawie dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 2012/601. Obowiązek ten wszedł w życie w 1.01.2022 r. niezależnie od dyrektywy RED II ani aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie. Warto dodać ponadto, że rozporządzenie w przeciwieństwie do dyrektywy staje się wiążące automatycznie w całej Unii Europejskiej z dniem wejścia w życie i jest stosowane wprost, bez potrzeby jego implementacji.

Spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pozwoli podmiotom objętym systemem EU ETS wykazywać w raportach o wielkości emisji składanych corocznie do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami współczynnik „O” dla ww. paliw w przypadku wykazania spełniania tych kryteriów, co w konsekwencji przełoży się na konieczność umorzenia mniejszej ilości uprawnień do emisji w celu dokonania jej rozliczenia w ramach systemu EU ETS. W przypadku gdy biomasa wykorzystywana do spalania nie spełnia ww. kryteriów, węgiel pierwiastkowy w niej zawarty uznaje się za węgiel pierwiastkowy kopalny.


WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O BIOMASIE. SPRAWDŹ!


Należy nadmienić, iż z uwagi na opóźnienia Komisji Europejskiej w zakresie wydania aktów wykonawczych do dyrektywy RED II, KE wystąpiła z kolejną inicjatywą zmiany rozporządzenia Komisji (UE) 2018/2066 w zakresie możliwości przesunięcia daty powstania obowiązku wykazywania kryteriów zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych określonych w art. 29 ust. 2–7 i ust. 10 dyrektywy (UE) 2018/2001.

Komisja Europejska zamieściła na swojej stronie listę dobrowolnych systemów certyfikacji, które zostały zaakceptowane lub otrzymały wstępną pozytywną ocenę. Wśród nich znajduje się także System KZR INiG, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją nr 2014/325/UE z 3.06.2014 r. oraz kolejną 2018/1984 z 13.12.2018 r. w odniesieniu do wykazania zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywami Parlamentu Europejskiego i Rady 98/70/WE oraz 2009/28/WE.

Komunikat umieszczony na stronie MKIŚ jest pewnym doprecyzowaniem kwestii wypełniania obowiązków w kontekście systemu EU ETS w ramach dobrowolnych systemów certyfikacji, o których mowa w dyrektywie RED II.

Informujemy, że aktualnie ogłoszenie KE znajduje się pod linkiem: https://energy.ec.europa.eu/topics/renewable-energy/biofuels/voluntary-schemes_en.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Test: Beata Klimczak
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE