Pellet od wielu lat cieszy się popularnością jako ekologiczne biopaliwo do zastosowań w ogrzewnictwie domowym. Istotnym aspektem w jego użytkowaniu staje się jego jakość oraz jej kontrola.

Reklama

W celu monitorowania jakości pelletów, już ponad 10 lat temu wprowadzono pierwsze systemy jakości. Systemy oparte na międzynarodowych normach dla biopaliw stałych serii ISO 17225. I umożliwiające producentom oraz dystrybutorom pelletu umieszczanie na opakowaniach znaków certyfikacji i klasy jakości.

Dobry Pellet – kliknij i sprawdź!

Jednak systemy te z uwagi na ich zagraniczne pochodzenie są bardzo kosztowne. Szczególnie dla małych producentów i dystrybutorów, co stanowi największą barierę w powszechnym wprowadzeniu ich dla pelletów na potrzeby ogrzewania domów. Na wysoki koszt składa się nie tylko konieczność wdrożenia odpowiednich systemów monitorowania jakości oraz procedur. Składają się na nie również inwestycje we własne laboratorium zakładowe i odpowiednie wyposażenie produkcyjne.

Krajowy System Certyfikacji

System Certyfikacji Dobry Pellet jest dzisiaj odpowiedzią na potrzeby rynku – zarówno pod kątem wzrostu popularności tego paliwa i coraz większego nacisku na jego jakość, jak również obniżenia kosztów uzyskania certyfikatu. Program adresowany jest głownie do małych i średnich producentów i dystrybutorów pelletu, którzy chcą poprzez potwierdzoną certyfikatem, wysoką jakość, wyróżnić się na tle konkurencji.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Ważną cechą programu certyfikacji Dobry Pellet jest to, że oparty jest on o te same normy dla biopaliw stałych z serii 17225, co międzynarodowe systemy certyfikacji, dzięki czemu nawet mali producenci, którzy skorzystają z programu i pozytywnie przejdą proces uzyskania certyfikatu, będą mogli oznaczać swoje opakowania z pelletem znakiem certyfikacji Dobry Pellet oraz odpowiednią klasą jakości A1 lub A2.

Dobry Pellet – na czym ma polegać?

Program Dobry Pellet oparto na bardzo prostych i przejrzystych procedurach, nie wymaga inwestycji w laboratorium zakładowe. Te kwestie rozwiązuje operator sytemu certyfikacji – firma Biocontrol, która zapewnia partnerskie, akredytowane laboratorium, realizujące program systematycznego badania próbek.

Sprawdzony operator

Przygotowanie, a następnie spełnienie wymagań certyfikacyjnych stanowi zawsze dla każdego producenta pelletu wyzwanie. Niezwykle istotną kwestią jest w takim przypadku kontakt i wsparcie ze strony doświadczonych ekspertów. Ekspertów, którzy pomogą nie tylko w przejściu samych procedur certyfikacyjnych, ale również zapewnią wsparcie na dalszych etapach certyfikacji.

Operatorem systemu certyfikacji Dobry Pellet jest obchodząca już swoje 10-lecie firma Biocontrol. Jest to chyba najbardziej znana firma ekspercka w branży pelletu. Firma, dzięki której międzynarodowe znaki jakości zdobyło blisko 80 polskich producentów pelletu i ponad 60 jego dystrybutorów. Biocontrol deklaruje, że każdego roku ponad milion ton pelletu na polskim i międzynarodowym rynku pochodzi od klientów, którzy są pod stałą opieką firmy.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytam Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Tekst: Adam Sarnaszek, Dyrektor Zarządzający/CEO, Biocontrol Sp. z o.o.

Zdjęcie: Shutterstock

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE