Jaką wartość ma dziś biomasa w energetyce zawodowej? Wszystkie największe firmy produkujące energię w Polsce skupują różnego rodzaju surowiec, ale żadna z nich nie zdradza wartości kontraktów. Niektóre przyznają jedynie, że ceny biomasy w ubiegłym roku zmalały.

Reklama

W krajowych realiach energetyki zawodowej opartej na paliwach kopalnych biomasa nie zajmuje znaczącego miejsca i ma jedynie kilkuprocentowy udział. Choć w niektórych przypadkach, dzięki dedykowanym blokom, spala się jej relatywnie dużo. Ile i jakiej biomasy używają największe grupy energetyczne w Polsce, skąd ją biorą i ile za nią płacą? Sprawdziliśmy to.

Największe firmy produkujące energię w Polsce skupują różnego rodzaju surowiec, ale żadna z nich nie zdradza wartości kontraktów. Niektóre przyznają jedynie, że ceny biomasy w ubiegłym roku zmalały. Jaką wartość ma dziś biomasa dla energetyki zawodowej?

Enea liderem

Najwięcej, bo ok. 1,5 mln ton biomasy rocznie spala Elektrownia Połaniec należąca do Enei. Tzw. Zielony Blok o mocy 225 MW wykorzystuje w 100% paliwo z biomasy. A pozostałych sześć bloków o mocy do 242 MW pracuje w oparciu o miks paliwowy z węgla kamiennego oraz biomasy (30% udziału).

– Zgodnie z ustawą OZE, na cele produkcji energii w jednostkach Enei przeznaczonych do spalania biomasy wykorzystuje się miks biomasy drzewnej w postaci zrębków i trocin z pozostałości przetwórstwa drewna w połączeniu z biomasą rolną – informuje Berenika Ratajczak, rzeczniczka Enei.

Biomasa spalana jest także w Elektrociepłowni Białystok należącej do spółki z Grupy Enea – Enea Ciepło. Są to głównie zrębki drzewne oraz niewielkie ilości pelletu z łuski słonecznika. Rocznie zużywa się tam ok. 420-445 tys. ton tego materiału.

Na drugim miejscu pod względem ilości spalanej biomasy jest Grupa PGE. W 2023 roku w jej w elektrociepłowniach i elektrowniach spalono łącznie 776 tys. ton w kilku instalacjach: Elektrociepłowni Szczecin (spalany materiał: zrębka drzewna, zrębka z upraw energetycznych, zrębka z sadów owocowych i pellet ze słomy), Elektrociepłowni w Kielcach (spalany materiał: zrębka drzewna), Elektrociepłowni Czechnica (spalany materiał: zrębka drzewna, zrębka z upraw energetycznych, zrębka z sadów owocowych) oraz w Elektrowni Dolna Odra (spalany materiał: pellet drzewny, pellet z wytłoczyn z masłosza).


Kongres Biometanu


Grupa TAURON zaopatruje w biomasę dwa bloki w Tychach (40 MW) i Jaworznie (50 MW). W 2023 r. spalono w nich 280 tys. ton drewna energetycznego i agrobiomasy. W strukturze paliw używanych do produkcji energii elektrycznej udział biomasy wyniósł jednak zaledwie 1,6%, zaś do produkcji ciepła 10,2%. Grupa Energa wykorzystuje biomasę w swoich dwóch elektrociepłowniach – w Elblągu i Żychlinie.

Z danych przekazanych Magazynowi Biomasa wynika, że Energa Kogeneracja w Elektrociepłowni Elbląg w 2023 r. zakupiła i wykorzystała 13,5 tys. ton biomasy agro (pellet ze słomy) i 66 tys. ton biomasy drzewnej (pellet z odpadów i pozostałości drzewnych). Natomiast w Elektrociepłowni Żychlin w 2023 r. zamówiono i wykorzystano 3 tys. ton biomasy w postaci zrębek drzewnych. W obu instalacjach udział biomasy w produkcji energii elektrycznej wyniósł po 100%. A w produkcji energii cieplnej – 13% w Żychlinie i 55% w Elblągu.

W przypadku Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin z informacji dostępnych na stronie internetowej grupy wynika, że biomasa jest spalana w dwóch blokach Elektrowni Konin należącej do spółki PAK-PCE Biopaliwa i Wodór, będącej częścią grupy ZE PAK. Elektrownia ta była zresztą pierwszą w Polsce elektrownią węglową przekształconą na biomasową.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Szukaj poniżej:

Tekst: Lech Bojarski

Zdjęcie: PGE (ZEDO)

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE