Shell Energy uruchomił pierwszy niemiecki zakład produkcji bio-LNG, który jednocześnie ma być największą tego typu jednostką w Niemczech. Zlokalizowana w Köln-Godorf fabryka ma wytwarzać 100 000 ton biopaliwa rocznie.

Reklama

Największy w Niemczech zakład produkcji bio-LNG

Jak informuje koncern, do produkcji 100 000 ton bio-LNG rocznie potrzeba 1,5 miliarda kWh biometanu, który Shell na potrzeby instalacji skraplania pozyskuje z sieci gazowej. Ponadto po dostosowaniu przepisów dotyczących importu biometanu, dzięki zawartemu partnerstwu z firmą Nature Energy, koncern ma również nadzieję na import z Danii.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Ważny czynnik w drodze do dekarbonizacji Niemiec

Shell Energy dwa lata temu podjął decyzję o prowadzeniu dwóch projektów równolegle. Obok budowy uruchomionego właśnie zakładu produkcji bio-LNG, prowadzono prace mające na celu powstanie sieci stacji benzynowych, gdzie po rozpoczęciu produkcji trafi biopaliwo, by stopniowo zastępować LNG.

Mimo wyższej ceny w porównaniu z olejem napędowym, biopaliwo ma swoich zwolenników. Jak zapewnia Felix Faber, dyrektor zarządzający Shell Germany, oprócz istniejących klientów, spedytorów i firm logistycznych, koncern zawarł już nowe kontrakty. Ponadto także wewnętrzna flota Shell licząca sześćdziesiąt ciężarówek zasilanych LNG, będzie od tej pory jeździć na bio-LNG.

Bio-LNG jest jednym z elementów składowych w transformacji transportowej Niemiec. Jako gaz neutralny dla klimatu jest ważnym czynnikiem w drodze do dekarbonizacji kraju. Dlatego też wszyscy obecni na uroczystości otwarcia zakładu w Köln-Godorf liczą na to, że Shell zaproponuje na początek korzystną cenę, która przekona jak największą liczbę klientów.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

zdjęcie: Shell

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE