Air Liquide, lider sektora gazów, w tym także biometanu, coraz mocniej zaznacza swoją obecność na amerykańskim rynku. Właśnie rozpoczyna budowę dwóch kolejnych biometanowni.

Reklama

Biometan – ważny element strategii Air Liquid

Zapowiedziane przez Air Liquide dwa projekty biometanowe powiększą ilość jednostek produkujących zielony gaz w portfolio firmy. Koncern posiada już 26 biometanowni na całym świecie, których roczna zdolność produkcyjna szacowana jest na około 1,8 TWh. W Stanach Zjednoczonych Air Liquide także działa aktywnie w tym obszarze. Dwie nowe jednostki produkujące biometan będą zlokalizowane w Center Township w Pensylwanii i Holland Township w Michigan.

Zakłady będą przetwarzać odpady pochodzące z lokalnych gospodarstw i w procesie fermentacji beztlenowej wyprodukują biogaz o łącznej mocy 74 GWh. Powstały przy produkcji poferement wróci do rolników, co wpisuje się w idee GOZ w gospodarce odpadami. Przy wykorzystaniu opatentowanej przez Air Liquide technologii membranowej separacji gazu, biogaz zostanie oczyszczony do postaci biometanu i wprowadzony do sieci gazowej.

„Dzięki tym dwóm nowym jednostkom produkcji biometanu Air Liquide wzmacnia swoją obecność na amerykańskim rynku produkcji RNG (…) Biometan jest częścią portfolio rozwiązań opracowanych przez Air Liquide w celu wspierania dekarbonizacji klientów w sektorze przemysłu i transportu” – powiedziała Armelle Levieux, członkini Komitetu Wykonawczego Air Liquide i wiceprezes ds. innowacji.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Największa biometanownia na świecie

Jednostki produkcyjne w Pensylwanii i w Michigan to kolejne projekty biometanowe prowadzone w USA. W 2022 r. Air Liquid poinformował o rozpoczęciu imponującej inwestycji. W planach koncernu była budowa największej biometanowni na świecie. Nowa jednostka produkcyjna z siedzibą w Rockford w stanie Illinois ma produkować biometan z biogazu powstałego na bazie przetwarzania odpadów stałych. Zdolność produkcyjną zakładu oszacowano na 380 GWh rocznie. Uruchomienie największej biometanowni na świecie zaplanowano na rok 2023, jednak wydaje się, że inwestycja wciąż jest w budowie, bo do tej pory firma nie poinformowała jeszcze o sfinalizowaniu projektu.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Źródło, zdjęcie: airliquide.com


Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE