Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że wszystkie wnioski w programie „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia mają zapewnione stabilne finansowanie. Obok środków z KPO i NFOŚiGW przez najbliższe pięć lat program będzie dotowany także z europejskich funduszy FEnIKS. Łączna kwota dofinansowania to 6,4 mld zł.

Reklama

6,4 mld zł z FEnIKS

Od 22 kwietnia 2024 r. wchodzi w życie nowa wersja programu „Czyste Powietrze”. Dzięki umowom o dofinansowanie z FEnIKS podpisanym przez NFOŚiGW ze wszystkimi szesnastoma wfośigw, ponad 145 tys. polskich rodzin otrzyma wsparcie, zostanie wymienionych ok. 111 tys. źródeł ciepła, a blisko 100 tys. budynków zostanie zmodernizowanych energetycznie. Ponad 6 mld zł z funduszy europejskich przeznaczonych na ten cel gwarantuje wsparcie na lata 2024-2029.

Jak podkreśliła podczas konferencji Ministra Paulina Henning-Kloska dzięki tym pieniądzom mieszkańcy będą mogli wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe na nowy efektywne i ekologiczne źródła ciepła, zmodernizować instalację grzewczą, ocieplić budynek, wymienić okna i drzwi, zakupić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz zamontować instalację fotowoltaiczną.


Czyste Powietrze w nowej odsłonie. Jakie zmiany w programie czekają nas od kwietnia?


Czyste Powietrze – nowe zasady

Wśród zmian w programie, które zaczną obowiązywać od 22 kwietnia NFOŚiGW wymienia trzy ważne elementy:

  1. Ograniczenie nadużyć. Stąd wprowadzenie możliwości uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.

2. W trosce o osoby biorące dotacje zostaną wprowadzone też nowe zapisy umowne dot. dotacji z prefinansowaniem (wypłata zaliczki na konto wykonawcy po złożeniu do wfośigw podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki z kopią faktury zaliczkowej) oraz dot. dotacji przez pełnomocnika (wymóg pełnomocnictwa z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy poświadczonym notarialnie).

3. Obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (tzw. lista ZUM). Lista ta ma zapewnić, że urządzenia, które będą finansowane ze środków publicznych, będą spełniały określone normy techniczne i nie będą narażać mieszańców Polski na nadmierne koszty związane z ich użytkowaniem.

Fabryka pelletu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: NFOŚiGW

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE