Biogazownia może stanowić kluczowe rozwiązanie dla inwestorów, podmiotów oraz firm, które mają możliwość produkcji biogazu i dążą do uzyskania korzyści na wielu płaszczyznach – od środowiskowych poczynając a na finansowych kończąc. Na dodatek, na taką inwestycję można zdobyć dofinansowanie.

Reklama

Dlaczego warto zainteresować się biogazem i inwestycją w biogazownię? Powodów jest co najmniej kilka, a każdy z nich jest równie ważny.
Po pierwsze, ten wyprodukowany w procesie fermentacji gaz to ekologiczne źródło energii, przy spalaniu którego nie uwzględnia się emisji CO2, co pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Po drugie, wykorzystanie biogazowni jako źródła energii pozwala na obniżenie kosztów działalności gospodarstwa lub zakładu produkcyjnego oraz uzyskanie dodatkowych przychodów ze sprzedaży energii. Co więcej, korzystanie z biogazu umożliwia uniezależnienie się od paliw kopalnych, co stanowi ważny element stabilizacji finansowej i redukcji ryzyka związanego z wahaniem cen tychże paliw.

Po trzecie, biogazownia stanowi rozwiązanie problemu zagospodarowania odpadów organicznych. W dotychczasowym modelu gospodarki odpadami często utylizacja odpadów organicznych wiązała się z dodatkowym kosztem, w przypadku biogazowni odpady te można przerobić na bezemisyjną energię oraz ekologiczny nawóz w postaci pofermentu.


Biogaz – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!


Kto powinien postawić na biogaz?

Biogazownia jest instalacją, która ze względu na wysokość kosztów inwestycyjnych oraz konieczność zapewnienia stałych dostaw substratów skierowana jest do inwestorów lub podmiotów posiadających:

  • Duże gospodarstwa rolne – dla biogazowni o mocy 0,5 MW mówimy o gospodarstwach większych niż 100 ha, w przypadku gdyby biogazownia miałaby być zasilania tylko z uprawy celowej.
  • Hodowle – najlepiej sprawdzają się hodowle, które posiadają ponad 5-10 ton dziennie odpadów w postaci gnojowicy czy też obornika.
  • Przetwórstwa spożywcze takie jak zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego, mleczarnie, cukrownie, zakłady cukiernicze, piekarnie – w tego typu przetwórstwach najczęściej pojawiające się substraty do biogazowni to odpady w postaci obierek ziemniaków, wytłoków owocowo-warzywnych, ubocznych produktów z sałaty, osadów pościekowych, wysłodków z buraka, odpadów piekarniczych oraz przeterminowanych lub niepełnowartościowych produktów.
  • Browary oraz gorzelnie, produkujące wywar gorzelniany, melasę, młóto browarniane.
  • Oczyszczalnie ścieków, zakłady wodociągowe, miejskie zakłady gminne posiadające odpady komunalne.
  • Wszystkie pozostałe zakłady produkujące opady organiczne. 

Jest wsparcie dla biogazu!

Koszty budowy biogazowni nie są małe, co może stanowić barierę dla rozwoju tego typu instalacji w kraju. Sytuacja ta nie oznacza jednak, że na biogazownie nie mogą pozwolić sobie małe i średnie gospodarstwa rolne. Zarówno dla dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców oraz rolników, na rynku jest już bowiem dostępnych (oraz planowanych) kilka naborów programów dofinansowań, pozwalających na zmniejszenie wkładu własnego inwestycji. Źródeł finansowania inwestycji możemy szukać w Funduszach Europejskich, Funduszu Modernizacyjnym, Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), Regionalnych Programach Operacyjnych (RPO) oraz programach realizowanych i zarządzanych przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Materiał promocyjny przy współpracy Biogas System S.A.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE