Kolejne zmiany w Prawie energetycznym, unijne dofinansowanie na infrastrukturę tankowania i powstająca Wodorowa Mapa Polski. To wszystko dzieje się już teraz, tworząc warunki dla rozwoju tego odnawialnego gazu.

Reklama

Prawo energetyczne z kolejnymi zmianami

Konstytucja dla wodoru to pakiet rozwiązań, które mają pozwolić Polsce na stworzenie ram legislacyjnych koniecznych do zbudowania rynku odnawialnego gazu. W Prawie energetycznym mają pojawić się m.in. niezbędne definicje, zasady funkcjonowania sieci wodorowych oraz propozycje rozwiązań dla podmiotów inwestujących w stworzenie systemu dla odnawialnego gazu. Przepisy zostaną uproszczone, aby przyspieszyć rozwój sektora i ograniczyć obowiązki proceduralne.

Przyjęcie przez rząd projektu przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ma docelowo nastąpić w II kwartale br.

Kolejnym zielonym światłem dla branży może być pozyskanie przez Orlen 62 mln euro na budowę infrastruktury pozwalającej na tankowanie wodoru.


Czytaj też: Europejski potencjał biometanu? Do 2040 r. pokryje nawet 30% zapotrzebowania na gaz


Wodorowa Mapa Polski

GAZ-SYSTEM do 31 października br. ogłosi wyniki badania, które stanie się podstawą dla stworzenia Wodorowej Mapy Polski. Spółka zachęca wszystkich uczestników rynku, aby włączali się w to przedsięwzięcie. Efektem analiz ma stać się wytyczenie kierunku rozwoju dla infrastruktury przesyłowej wodoru, dlatego ważny jest także głos potencjalnych podmiotów zgłaszających zapotrzebowanie na odnawialny gaz. Deklaracja takiego zapotrzebowania nie będzie zobowiązująca.

Powstanie mapy to odpowiedź na strategię zawartą w pakiecie gazowo-wodorowym oraz Polską Strategię Wodorową.

Zdjęcie: Shutterstock

Źródło: PAP, GAZ-SYSTEM

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE