Transformacja i efektywność energetyczna i to cele, do których powinno dążyć polskie ciepłownictwo. Wiceszefowa resortu klimatu zapowiedziała, że przygotowywana właśnie strategia dla ciepłownictwa systemowego ma opierać się m.in. na OZE, magazynach energii i transformacji cyfrowej.

Reklama

Strategia dla ciepłownictwa systemowego

Wiceministra Urszula Zielińska zapewniła, że w resorcie trwają prace nad strategią dla ciepłownictwa systemowego, która ma zawierać rekomendacje koniecznych do wprowadzenia zmian wynikających m.in. z polityki klimatycznej. Planowane działania mają być ściśle związane z krajowym planem na rzecz Energii i Klimatu i aktualizowaną obecnie polityką energetyczną państwa.

Nowa strategia dla ciepłownictwa systemowego ma powstać do końca roku i wg MKiŚ powinna być przygotowana w oparciu o trzy filary: efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, magazynowanie energii i transformację cyfrową. 


Biomasa – jaka, ile i za ile?


Jak podaje Serwis Samorządowy PAP branża ciepłownicza w ramach konsultacji projektu zmian ma także przedstawić wstępne propozycje legislacyjne dotyczące poprawy efektywności energetycznej i rentowności przedsiębiorstw, których w kraju jest aż 400.

„To 400 przedsiębiorstw koncesjonowanych w całej Polsce. Moc zainstalowana na poziomie 50 tys. MW, 17 proc. energii elektrycznej dostarczane jest do systemu elektroenergetycznego. 52 proc, gospodarstw korzysta z ciepła systemowego. Naszym problemem jest niska rentowność” – powiedział podczas konferencji poświęconej branży prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP) Jacek Szymczak.

W odpowiedzi na te problemy branża ciepłownicza w ramach usprawnienia prac nad strategią dla ciepłownictwa systemowego ma przedstawić najkorzystniejsze z jej punktu widzenia rozwiązania, które w ciągu kilku miesięcy poprawią efektywność energetyczną i rentowność przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Mimo prac podjętych przez MKiŚ zdaniem prezesa IGCP ciepłownictwo wymaga stworzenia osobnej, dedykowanej tylko dla tego sektora ustawy.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

zdjęcie: shutterstock.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE