Uwagi dot. biomasy agro w polskim ustawodawstwie.

Reklama

Ustawa OZE określa obowiązek stosowania biomasy agro w odniesieniu do całej ilości biomasy zużywanej w jednostce energetycznej w stosunku wagowym (10 lub 85%), ale do rozliczania energii pozyskiwanej z biomasy istnieje obowiązek rozliczania z uwzględnieniem wartości opałowej biomasy zarówno leśnej jak i agro. Takie podejście nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego, bo tak samo jest traktowany pellet o wartości opałowej 17-18 MJ/kg, jak i zawilgocona biomasa zielona o wartości opałowej 8-10 MJ/kg. To podejście jest unikalne w całej UE i nie sprzyja wytwarzaniu biomasy o wysokiej wartości opałowej.

Podejście „wagowe” do biomasy agro od lat jest powodem utrudniania przez URE jej rozliczania przez energetykę. Mimo wielokrotnych starań w ciągu ostatnich ponad 5 lat URE do dziś nie wydało instrukcji ogólnie obowiązującej (informacji) o sposobie rozliczania biomasy, (np. pelletu, brykietów, granulatu) zawierającej dodatek nie posiadający żadnej wartości opałowej, ale poprawiającej proces spalania i redukujący radykalnie negatywne zjawiska związane z jej spalaniem. Dodatkiem takim – co potwierdziły wieloletnie badania na kotłach praktycznie wszystkich typów o mocy od kilku kW do ponad 200 MW, jest haloizyt.

Stanowisko URE w tej sprawie nie znajduje żadnego uzasadnienia ani merytorycznego, ani prawnego w świetle aktów prawnych UE. To m.in. takie podejście spowodowało, że w kraju marnuje się co roku kilka milionów biomasy agro w sytuacji, kiedy polskie firmy muszą płacić wysokie kary za emisję CO2. Należy tu zaznaczyć, że o ile np. w kotłach pyłowych można oddzielnie od paliwa podawać różne dodatki, to w kotłach rusztowych i fluidalnych jest to niemożliwe lub bardzo utrudnione, a przecież te kotły stanowią zdecydowaną większość w ciepłownictwie i spalanie w nich zmodyfikowanego pelletu jest najprostszym sposobem transformacji energetycznej.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE