12 kwietnia zakończyły się konsultacje w sprawie Zielonej Księgi. To kluczowy dokument, który będzie kształtował nimiecką politykę w zakresie sieci dystrybucji gazu. Zawarto w nim m.in. plan szeroko zakrojonej likwidacji sieci i ich częściową konwersję z metanu na wodór. Biometan, pomimo bycia ekologicznym gazem odnawialnym, został praktycznie zupełnie pominięty.

Reklama

Biometanowy potentat odcina się od zielonego gazu

Niemcy biometan obecnie wykorzystują przede wszystkim w celach transportowych. Tamtejsza infrastruktura w zakresie tankowania bioLNG jest najbardziej rozwinięta w Europie. Jak dowodzą plany zawarte w Zielonej Księdze, długofalowo nie dojdzie od sytuacji, w której ten odnawialny gaz pojawia się także w sieciach dystrybucyjnych. Niemieckie stowarzyszenie biogazu nie kryje swojego sceptycyzmu w odniesieniu do tej decyzji.

– Nawet przy rosnącej elektryfikacji gospodarstw domowych i ekspansji sieci ciepłowniczych, sieci dystrybucyjne są potrzebne do zapewnienia mocy rezerwowych w celu pokonania dłuższych faz podczas niskiego wytwarzania energii wiatrowej i słonecznej, a także szczytów zużycia w sieciach ciepłowniczych – mówi Horst Seide, prezes Fachverband Biogas e.V.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Wskazuje on także, że działania rządu są niezgodne z polityką UE, która do 2030 r. chce produkować 35 mld m3 biometanu.

Wodór na pierwszym miejscu, ale czy słusznie?

Wodór ma stać się głównym gazem zazieleniającym sieci dystrybucyjne w Niemczech. Branża biogazowa widzi jednak większy potencjał dla biometanu w tym zakresie. Krajowa produkcja RNG nadal nie osiągnęła swojego szczytu, ponieważ wciąż zwiększa się liczba substratów, które można wykorzystywać bez konkurowania o przestrzeń na produkcję żywności. Ponadto upowszechniają się technologie produkcji syntetycznego metanu, które skutecznie mógłby zastąpić gaz ziemny w sieciach.

– Odnawialny metan jest bardziej odpowiedni niż wodór do sezonowego magazynowania energii oraz do opalania elektrowni i elektrociepłowni. Ponadto produkcja biometanu jako produkt uboczny wytwarza neutralny klimatycznie CO2 który można wykorzystać do dekarbonizacji procesów produkcyjnych, do produkcji syntetycznego metanu lub do generowania emisji ujemnych – wskazał prezes niemieckiego stowarzyszenia biogazu.


Biometanownia – zobacz jak to się robi we Francji! [WIDEO]


Zielona Księga powinna uwzględniać lokalny potencjał biometanowy. Ponadto, sieci gazowe stanowią najskuteczniejszy sposób transportu odnawialnego gazu, także biorąc pod uwagę import, tranzyt oraz magazynowanie.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Żródło: Fachverband Biogas, Bioenergy Insight

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE