TAURON dopiero zakończył budowę swojej największej farmy fotowoltaicznej Choszczno II i nie zwalnia tempa. Grupa ogłosiła, że rozpoczyna prace nad koleją inwestycją. Będzie to największa farma fotowoltaiczna w kraju. Panele mają osiągnąć docelowo moc 100 MW. Instalacja ma powstać w Mysłowicach i zrealizowana będzie dzięki środkom pozyskanym z NFOŚiGW.

Reklama

2 etapy

Farma zostanie zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych w Mysłowicach.
Inwestycja będzie powstawać dwuetapowo. W pierwszej kolejności do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW. Na ich realizację TAURON otrzyma od NFOŚiGW 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Drugi etap przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.

Zielony zwrot Taurona

– Wykorzystanie terenów poprzemysłowych należących do Grupy pod budowę farm fotowoltaicznych, to jeden z głównych kierunków budowy nowych zielonych mocy w miksie wytwórczym TAURONA. Pierwszą taką farmę uruchomiliśmy w Jaworznie, dziś rozpoczynamy realizację inwestycji w Mysłowicach na znacznie większą skalę – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia. – Konsekwentnie realizujemy Zielony Zwrot TAURONA, a dzięki takim przedsięwzięciom chcemy osiągnąć w 2025 roku 1,6 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii– dodaje Artur Michałowski.


Czytaj też: 17 tys. modułów na 13 hektarach. TAURON zakończył budowę farmy fotowoltaicznej


Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Pierwsze prace na terenie inwestycji rozpoczną się w pierwszym kwartale 2022 roku. W Mysłowicach zostanie zainstalowanych 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha. Odpowiada to aż 22 boiskom do piłki nożnej. Szacuje się, że w ciągu roku instalacja wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, która zaspokoi roczne zapotrzebowanie 16 tys. gospodarstw domowych. Poza tym nastąpi ograniczenie emisji CO2 aż o 30 tys. ton. Pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy w pierwszej połowie 2023 roku.

 

„Inwestycja TAURONA to szereg równoległych korzyści”

– Z punktu widzenia transformacji energetycznej i szerzej – klimatycznej – przed którą stoi polska gospodarka, inwestycja TAURONA to szereg równoległych korzyści, tak ekologicznych jak ekonomicznych. To sposób na pozyskiwanie zielonej energii elektrycznej ze słońca, w specyficznym, bo odzyskanym po przemysłowej degradacji terenie. To także gwarancja zarówno efektu antysmogowego, jak i istotnego spadku emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, sięgającego blisko 29,5 tony równoważnika CO2/rok – podkreśla efekty ekologiczne inwestycji Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Wprowadzanie do miksu energetycznego tego typu obiektów to także większa dywersyfikacja i niezależność systemu elektroenergetycznego, który u nas stale potrzebuje dodatkowych megawatów z OZE.

 

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGW, Tauron

Zdjęcie: Tauron

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE