Według danych Eurostatu Unia Europejska zrealizowała założony cel dotyczący udziału energii odnawialnej w transporcie. Docelowy poziom 10% do 2020 roku został przekroczony.

Reklama

Udział OZE w transporcie

Europejski Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące udziału energii odnawialnej w sektorze transportu.
Cel obejmował biopaliwa płynne, biometan i zieloną energię elektryczną wykorzystywane w transporcie i został zawarty w dyrektywie 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Cel przekroczony

Wyniki analiz zaprezentowane przez Eurostat pokazują, że średni udział energii ze źródeł odnawialnych w transporcie wzrósł z 1,6% w 2004 r. do 10,2% w 2020 r.. Stanowi to o 0,2 punktu procentowego powyżej poziomu docelowego.


Czytaj też: Licznik elektromobilności – ile elektryków jeździ po polskich drogach?


3 europejskich liderów

Wśród krajów Unii Europejskiej aż 12 przekroczyło założony cel. Liderem okazała się Szwecja, gdzie udział  w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w transporcie wyniósł 31,9%. Z kolei na drugim miejscu plasuje się Norwegia z wynikiem 28,7%. Natomiast ostatnie miejsce na podium należy do Finlandii, której rezultat w 2020 roku to 13,4%. Dalej, choć wciąż w czołówce pojawiły się  Holandia i Luksemburg (oba 12,6%) oraz Estonia. Warto zauważyć, że to Estonia, według danych Eurostatu, odnotowała największy wzrost w stosunku do roku 2019, bo aż o 5,9 %, osiągając w 2020 r. wynik 12,63%.

Kraje UE – udział OZE w transporcie; źródło: EUROSTAT

Kto na końcu tabeli?

Z krajów członkowskich tabelę zamykają  Grecja i Litwa. Kraje odnotowały najniższe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w transporcie – odpowiednio 5,3% i 5,5%. Trzecie od końca miejsce przypadło Polsce. W naszym kraju wygenerowano co prawda wzrost w stosunku do roku 2019. Natomiast osiągnięty wynik 6,58%  zapewnił Polsce miejsce na końcu rankingu.

Prawie wszyscy zaliczyli wzrost

Według Eurostatu w 2020 r. prawie wszystkie państwa członkowskie UE odnotowały wzrost udziału energii odnawialnej w transporcie w porównaniu z 2019 r. Wyjątek stanowi Francja (bez zmian, 9,2%), a także Finlandia, której wynik spadł o 0,9 %.  Największy wzrost oprócz Estonii (+ 5,9%) odnotowały: Luksemburg (+4,9%), Belgia (+4,2%) oraz Cypr (4,1%).

 

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Eurostat, BioenergyInsight

zdjęcie: pixbay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE