Obornik świński i odpady z rzeźni. To bazowe substraty dwóch dużych biogazowni na skalę przemysłową. Powstaną w Katalonii, a wybuduje je duńska firma Copenhagen Infrastructure Partners (CIP). Lokalizacje dla instalacji zabezpieczono w La Sentiu i Linyola.

Reklama

Biogazownie na skalę przemysłową

Projekt La Sentiu uznano przez rząd Katalonii za projekt o znaczeniu strategicznym. To sugeruje, że wniosek o pozwolenie dla elektrowni będzie traktowany priorytetowo przez kataloński rząd i administrację.

CIP, wraz z hiszpańskim deweloperem Connect Bioenergy, rozwinie biogazownie w kierunku oczekiwanej Ostatecznej Decyzji Inwestycyjnej w 2024 r. Biogazownie mają wykorzystywać zielony zrównoważony surowiec (odpady organiczne). Chodzi o obornik świński z lokalnych gospodarstw, odpady z rzeźni i inne organiczne odpady przemysłowe.

Elektrownie będą wytwarzać zielony gaz (biometan), który będzie wtłaczany do istniejącej sieci gazu ziemnego i przyczyni się do obiegu zamkniętego, ponieważ materiały organiczne będą zawracane jako składniki odżywcze (nawóz) do produkcji rolnej i będą wytwarzać biogen CO2 do użytku przemysłowego lub do celów energetycznych.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Oczekuje się, że obie biogazownie zapewnią łączną redukcję emisji CO2 o ponad 150 000 ton rocznie.

Elektrownie mają na celu zaspokojenie zarówno długoterminowej potrzeby bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej, jak i dekarbonizację sektorów trudnych do obniżenia emisji.

Dodatkowo wspomogą tworzenie lokalnych miejsc pracy i będą stanowić część rozwiązania regionalnego wyzwania związanego z koncentracją produkcji rolnej.

– Nadal widzimy ogromny potencjał w wydajnej konwersji odpadów organicznych na zielony gaz i ekologiczne paliwa. Wierzymy, że zaawansowana bioenergia odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji wraz z zastąpieniem kopalnego gazu ziemnego. Status strategicznego znaczenia dla projektu La Sentiu jest ważnym kamieniem milowym i świadectwem uznania dla lokalnego wsparcia ze strony katalońskiego rządu. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację dobrej współpracy z naszymi partnerami i lokalnymi interesariuszami oraz na sfinalizowanie rozwoju projektu, który znacząco przyczyni się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i stworzenia nowych lokalnych miejsc pracy – powiedział Thomas Dalsgaard, partner w CIP.

Duński dostawca technologii biogazu, Lundsby Biogas A/S, jako udziałowiec mniejszościowy weźmie udział w rozwoju projektu.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Bioenergy Insite
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE