Korea Hydro & Nuclear Power Co., koreańska spółka zarządzająca dużymi elektrowniami jądrowymi i wodnymi w Korei Południowej złożyła polskiemu rządowi ofertę na budowę elektrowni jądrowych w Polsce.

Reklama

W październiku ubiegłego roku spółka KHNP poinformowała, że powołała grupę ekspercką Team Korea, która pracowała nad przygotowaniem optymalnej i zintegrowanej oferty dla programu polskiej energetyki jądrowej. W wyniku tych prac doszło do przedstawienia propozycji, o czym informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Elektrownie jądrowe w Polsce – oferta

W poniedziałek 25 kwietnia przedstawiciele Koreańskiej spółki Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) złożyli ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce.

Oferta została przedstawiona podczas spotkania przedstawicieli spółki z wiceministrem klimatu i środowiska Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim. W spotkaniu wziął także udział Pełnomocnik Rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.


Zarejestruj się na V Narodowy Kongres Biometanu


Sześć reaktorów APR1400

Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW miałby być uruchomiony w 2033 r.  Kolejne z sześciu bloków miałyby być wdrażane co 2-3 lata.

Oferta spółki KHNP przewiduje budowę sześciu reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 GW, z których pierwszy mógłby zacząć działać zgodnie z harmonogramem przyjętym w Programie polskiej energetyki jądrowej, tj. w 2033 r.

Podczas spotkania przedstawiciele KHNP podkreślili, że technologia APR1400 spełnia najwyższe standardy określone przez instytucje takie jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC).

Zainteresowanie udziałem w Programie polskiej energetyki jądrowej wyraziło trzech dostawców technologii: Westinghouse z USA, EDF z Francji i KHNP z Korei Południowej.

Rynek biogazu i biometanu:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, PAP

zdjęcie: KHNP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE