Oprócz odpowiedniego doboru urządzeń i poszczególnych elementów biogazowni na etapie projektowania, równie istotna jest ścisła kontrola ich stanu technicznego w trakcie eksploatacji.

W związku z tym, że większość urządzeń w instalacji biogazowej pracuje w kontakcie z środowiskiem agresywnych (pulpa fermentacyjna, odpady, gaz zanieczyszczony siarkowodorem i amoniakiem), ważne jest zapewnienie im właściwego serwisu oraz odpowiedniej konserwacji.

Reklama

Właściwe kontrolowanie parametrów pracy biogazowni

Opłacalność produkcji energii elektrycznej i ciepła w biogazowni zależy przede wszystkim od efektywnej i stabilnej produkcji biogazu w procesie fermentacji metanowej. Zapewnienie stabilności produkcji jest kluczem do sukcesu na rynku biogazu.

Należy podkreślić, że sam proces fermentacji uzależniony jest od wielu czynników (m.in. pH, odpowiedniej temperatury, zawartości mikro– i makroelementów), których odpowiednia i bieżąca kontrola jest podstawowym zadaniem kierownika lub technologa biogazowni. To właśnie codzienny monitoring pracy urządzeń i parametrów technologicznych pozwala wykryć pierwsze symptomy awarii i konieczności wezwania serwisu zewnętrznego. Warto dodać, że zadanie to może, a nawet powinno być realizowane we własnym zakresie przez osobę będącą codziennie na instalacji.

Pozwala to na błyskawiczną reakcję w przypadku wykrycia nieprawidłowości w pracy biogazowni. Do elementów, które wymagają szczególnej uwagi zaliczyć należy:

  • system mieszania masy fermentacyjnej,
  • weryfikacja poprawności pracy czujników temperatury i ciśnienia,
  • weryfikacja poprawności wskazań analizatora biogazu i stanu urządzeń oczyszczających gaz,
  • czas pracy agregatów kogeneracyjnych wraz z właściwym okresem ich serwisowania.

Kontrola stanu systemu mieszania

Prawidłowe przemieszanie zawartości zbiorników fermentacyjnych (cieczy fermentacyjnej) przyczynia się do  zyskania wysokiej efektywności produkcji biogazu i metanu. Działanie to pozwala zapewnić odpowiedni kontakt bakterii z substratem. Efektem awarii mieszadeł może być rozwarstwianie się mieszaniny fermentacyjnej. W takim przypadku masa zawierająca bakterie metanogenne zbiera się w dolnej części zbiornika ze względu na wyższą gęstość (powstawanie warstwy sedymentu w dolnej części komory).

Natomiast biomasa płynna gromadzi się w jego górnej warstwie. Może przyczyniać się to do spowolnienia procesu rozkładu (w wyniku zmniejszenia objętości czynnej zbiornika fermentacyjnego) oraz do tworzenia się warstw ograniczających przepuszczenie gazów (kożucha). Zdarzają się instalacje, w których po około jednym roku eksploatacji warstwa sedymentu osiąga miejscowo wysokość ok. 1 m. Oznaką awarii mieszadła mogą być nieprawidłowe wskazania napięcia lub natężenia prądu odczytywane z systemu SCADA.


Czy grozi nam blackout? Na pewno jest prawdopodobny


Inną, równie częstą przyczyną awarii mieszadła jest uszkodzenie materiału, z którego wykonana jest obejma nakierowująca mieszadło. Dochodzi do niej w wyniku nadmiernych drgań podstawy, na której zawieszone jest urządzenie. Drgania mieszadeł mogą mieć różne przyczyny m.in.: urządzenie haczy o powstały kożuch lub wokół mieszadła owinęły się nieusunięte z wprowadzonego do fermentora substratu sznurki, opakowania lub folie. W konsekwencji mieszadło zaczyna kręcić się wokół własnej osi, co może doprowadzić do zerwania kabla zasilającego oraz liny sterującej wysokością poziomu mieszania.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE