Jakie są determinanty rynku biopaliw? Z Adamem Stępniem, dyrektorem generalnym Krajowej Izby Biopaliw, rozmawia Maciej Kosiński z „Magazynu Biomasa”.


Reklama

Jakie jest zainteresowanie branży transportowej nowoczesnymi paliwami, a przede wszystkim bioLNG? Jest on ważny w kontekście przyszłości rynku biogazowego i biometanowego w Polsce.

Nie pokuszę się o ocenę, jak sektor transportu reaguje na boiLNG. Mogę tylko stwierdzić, że bioLNG jest dobrym i właściwym kierunkiem jeśli chodzi o zaopatrzenie paliwowe i dywersyfikację w tym obszarze. Zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące cele w zakresie redukcji emisji, które dotyczą nie tylko sfery paliwowej. Biorę także pod uwagę to, że również baza surowcowa produkcji paliw będzie musiała się szybo zmieniać. Oczywiście, wiele zależy od tego, jak

zmieniać się będzie struktura floty. Nie sztuką jest posiadać bioLNg  w swoim portfolio, ale je odpowiednio  wykorzystywać. BioLNG to na pewno bardzo atrakcyjna opcja, nie na najbliższe miesiące, ale w perspektywie jeszcze kilku lat, bo ten rynek musi okrzepnąć.


WARSZTATY BIOGAZOWE
„BIOGAZOWNIA I BIOMETANOWNIA OD A DO Z”
już 21 października. Kliknij i sprawdź!


Wciąż brakuje nam w tym obszarze mocnego wejścia. Kiedy powstaną instalacje produkujące bioLNG to fakt ten przełoży się bezpośrednio na rozwój sieci, a to z kolei na większe zinteresowanie podmiotów z sektora transportowego.

Zakładam, że bioLNG to także opcja dywersyfikacji kosztów pozyskiwania paliw dla transportu czy komunikacji miejskich.

Najbliższe lata to perspektywy rozwoju przede wszystkim dla biometanu, ale bioLNG na pewno też będzie miał swoje właściwe miejsce na rynku.

Czyli branża biopaliwowa czeka na rozwój rynku biogazu, biometanu?

Nasza branża czeka przede wszystkim na to, by prawo umożliwiało pokonywanie barier, które obecnie stopują tę branżę i które są doskonale znane graczom tego rynku. Jeżeli uda się to poukładać będziemy aktywnymi uczestnikami produkcji biometanu i będziemy uczestniczyć w pewnych projektach inwestycyjnych, także bioLNG. Traktujemy to jako kolejną opcję do dywersyfikowania swojego portfolio produkcyjnego mając doświadczenie w branży biopaliw, mając know-how, znając możliwości infrastrukturalne, które powodują, że firmy, które już są w tej branży bardzo chętnie w niej pozostają.

Na koniec naszej krótkiej rozmowy poproszę jeszcze o wskazanie trzech najważniejszych wyzwań branży biopaliw do końca tego roku.

Pierwsza i najważniejsza to poukładanie kwestii związanych z Narodowym Celem Wskaźnikowym na rok 2023. Bo wciąż nie mamy nowelizacji ustawy, która zgodnie z komunikatem ministra rolnictwa upadła. Potrzebne są pewne rozwiązania prawne. Dlatego te trzy zagadnienia, zmieściłbym w jednym akcie prawnym: co ze współczynnikiem redukcyjnym, co z opłatą zastępczą i co z obligatoryjnym blendingiem.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Nas interesują takie przyziemne liczby, które determinują rynek biopaliw. Mamy swoje bardzo konkretne pomysły i mamy nadzieję, że ministerstwo klimatu w najbliższym czasie rozwiąże problemy związane z tym kamieniem milowym i będziemy spokojnie patrzeć w przyszłość.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE