Najnowszy numer gazety Rynek biogazu i biometanu już jest dostępny! Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was tym razem!

Reklama

Niedźwiedzie wychodzą z lasu. Tak właśnie się dzieje, i w Polsce, i u naszych południowych sąsiadów. Donoszą o tym media. I to zjawisko niesie pewną przesłankę. Do tej pory dzieliliśmy skórę na niedźwiedziu. Wielkim acz wyimaginowanym rynku polskiego biometanu. A ów niedźwiedź wciąż był w lesie – w fazie planów, by nie rzec dobitniej – marzeń.

Pisze Beata Klimczak, redaktor naczelna

Co najmniej od siedmiu lat opowiadamy i ekscytujemy się krajowym potencjałem do produkcji biogazu i biometanu (8 mld m3!). Drepcząc w miejscu wskazujemy kolejnym rządom i kolejnym ministrom, czego branży trzeba by… powstała. Na szczęście niedźwiedzie wyszły z lasu i w Polsce, i w Czechach. Z tym, że u sąsiadów nieco szybciej, bo działa u nich już kilkanaście (wg Czech Biogas Assotiation – 13) biometanowni. A budowy kolejnych są w toku. U nas także buduje się. To najlepsze wieści, jakich mogliśmy się spodziewać.

Jesteśmy pewni, że jeszcze w tym roku, ba, może nawet w tym miesiącu, w Polsce zostanie wyprodukowany pierwszy metr sześcienny biometanu! Kto jeszcze oprócz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dołączy do zaszczytnego grona biometanowych pionierów? Piszemy o tym na s. 9.


Zapraszamy!


Optymizm bije też z rozmowy z Urszulą Zając, Dyrektor Departamentu i Pełnomocnikiem Zarządu ds. Transformacji Energetycznej w Polskiej Spółce Gazownictwa, która poinformowała nas, że do PSG złożono już 460 wniosków o przyłącza dla 400 lokalizacji instalacji. Skoro jedna i druga strona jest na „tak” i czeka na inwestycje by móc zazielenić sieć, to chyba już nic nie może stanąć na przeszkodzie w faktycznym powstaniu i rozwoju branży.

Co więcej, kolejne dobre wieści płyną z Łukasiewicz – INS, gdzie opracowano innowacyjną technologię produkcji biometanu i specjalistyczne sorbenty dla instalacji. Są więc szanse na zawojowanie rynku, także zagranicznego. Nie tylko biometanem jako produktem MADE IN POLAND, ale też polską myślą technologiczną.

O aktualnej sytuacji, o wyzwaniach i perspektywach przedsiębiorstw związanych z branżą biogazu i biometanu będziemy rozmawiać już podczas 7. Kongresu Biometanu w Poznaniu. Cieszę się na myśl, że nie będzie to przysłowiowe dzielenie skóry na niedźwiedziu, ale treściwe, merytoryczne dyskusje, bo takich nam dziś potrzeba.

Rynek biogazu i biometanu

Magazyn Biomasa – sprawdź inne wydania

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE