Polska Spółka Gazownictwa deklaruje gotowość na przyjęcie biometanu. Pojawia się jednak problem – aby rozpocząć taką działalność, konieczne są modernizacje, a to wiąże się z kosztami. Taka inwestycja mogłaby być opłacalne, skoro gazy odnawialne budzą spore zainteresowanie, bo złożono już 460 wniosków o udzielenie przyłącza.

Reklama

Podczas 27. edycji konferencji Gazterm w Międzyzdrojach odbył się panel dyskusyjny pt. „Transformacja polskiego gazownictwa: od gazu ziemnego do biometanu”. Moderowała go Jolanta Kamińska, wydawczyni i redaktorka prowadząca Magazynu Biomasa. Jednym z tematów dyskusji stały się sieci gazowe i ich gotowość na przyjęcie odnawialnych gazów.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


PSG w gotowości do zmian

– Mamy około 211 tys. km sieci gazowej, która jest przygotowana na zmiany w kierunku biometanu – powiedział Marian Żołyniak, członek zarządu ds. technicznych Polskiej Spółki Gazownictwa.

Takie zmiany są już przeprowadzane w kontekście innych gazów. Od marca gazociąg Jelenia Góra-Piechowice może przesyłać wodór, stanowiący 20% domieszki do gazu ziemnego. Koszt stworzenia tego przyłącza o długości 7 km wyniósł 11 mln zł.

– Misją PSG jest dostawa gazu w odpowiedniej ilości i jakości. My odpowiadamy za to. Zaczęliśmy rozmawiać o biometanie w momencie, gdy pierwszy taki podmiot złożył wniosek o przyłączenie, czyli osiem lat temu. Obecnie do Polskiej Spółki Gazownictwa wpłynęło ok. 460 takich wniosków. W związku z ograniczoną chłonnością naszej sieci gazowej, aby można było przyłączyć wszystkie potencjalnie zainteresowane biogazownie niezbędne są inwestycje w jej rozbudowę. Szacujemy, że konieczna jest realizacja 68 inwestycji, tzw. „spinek systemowych” za łączną kwotę ok. 206 mln zł. Ich realizacja pozwoli na zwiększenie chłonności naszej sieci o około 51 tys. m3/h. To w praktyce wyeliminuje kwestie ograniczenia jej chłonności na obszarach z największą liczbą wniosków i o największym potencjale substratowym – podkreśla prezes Żołyniak.

Warto zauważyć, że podczas zeszłorocznej edycji wydarzenia deklarowano, że złożono 150 wniosków o przyłączenie do sieci. To wzrost o 300%.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE