Biogazownia to nie tylko zbiorniki. Sprawnie działająca instalacja składa się z zespołu elementów i urządzeń koniecznych do wstępnego magazynowania substratów, przeprowadzenia procesu fermentacji metanowej, jak również niezbędnych do zagospodarowania powstałego biogazu rolniczego i wytworzonego pofermentu. Jak wygląda schemat biogazowni?

Reklama

Schemat biogazowni – jak działa instalacja?

Wszystko zaczyna się od specjalnie przygotowanego i zabezpieczonego placu magazynowania oraz systemu podawania substratu. Typowe biogazownie rolnicze najczęściej wykorzystują jako wsad kiszonkę i gnojowicę. Cały zakres urządzeń dobierany jest indywidualnie do instalacji i uzależniony jest od substratu – zawartości suchej masy, składu, pochodzenia. Substrat do zbiornika wstępnej fermentacji transportowany jest poprzez specjalną stację dozującą, która pozwala na dokładne odmierzanie go według założeń technologicznych.


Mapa biogazowni w Polsce – sprawdź!


W zależności od wsadu niezbędny może okazać się także młynek do rozdrobnienia lub separator. Kolejnym elementem instalacji jest pompa kierująca go do zbiornika wstępnej fermentacji. W przypadku biogazowni utylizacyjnej niezbędne są również urządzenia zapewniające sterylizację, homogenizację oraz np. biofiltry.

schemat biogazownia
Schemat biogazowni. Magazyn Biomasa, „Akademia Inwestora Biogazowego”

Każdy schemat biogazowni zawiera fermentory – zbiorniki, w których zachodzi fermentacja metanowa, dająca możliwość przeprowadzania kontrolowanych reakcji chemicznych. To kluczowe elementy instalacji biogazowej. Wiodącym wyposażeniem komory fermentacyjnej – betonowej, ze stali szkliwionej albo tworzywa sztucznego, gdzie zachodzą wstępna i wtórna fermentacja, są mieszadła, których rodzaj zależy od typu substratów.

Wyprodukowany w wyniku fermentacji biogaz trafia do kolejnych zbiorników – magazynów biogazu. Schemat biogazowni zakłada także funkcjonowanie magazynów pofermentu, gdzie trafia przefermentowany substrat. Poferment wykorzystywany jest jako nawóz, natomiast biogaz w agregacie prądotwórczym lub układzie kogeneracyjnym do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej.

Akademia inwestora biogazowego:

zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE