Sytuacja na rynku pelletu ostatnio nie napawa optymizmem. Szybujące ceny, brak surowca, do tego rosyjska agresja w Ukrainie, która także odcisnęła swoje piętno. Dlaczego w Polsce pellet drożeje? Czy w innych krajach Europy jego ceny spadają? Sytuację w branży komentuje Tomasz Warakomski, kierownik działu e-commerce Stelmet S.A. i manager sklepu epellety.pl

Dlaczego w Polsce pellet drożeje?

Tomasz Warakomski:  Na początku odpowiedziałbym pytaniem na pytanie z prośbą o wymienianie produktów, które w ostatnim czasie potaniały?

Reklama

Niestety, z pytaniem o podwyżki cen pelletu spotykamy się w ostatnim czasie dość często. Nasi klienci zadają nam je, poszukując wytłumaczenia i uzasadnienia dla wzrostów cen. W Internecie na grupach dyskusyjnych oraz forach temat cen pelletu i podwyżek jest jednym z głównych wątków rozpalających adwersarzy do czerwoności. W głównej mierze za podwyżki cen pelletu obwiniani są producenci oraz dystrybutorzy i ich „chciwość”.

Tym bardziej cieszę się z tak postawionego pytania, które mam nadzieję pozwoli Czytelnikom „Magazynu Biomasa” wyrobić inne spojrzenie na kwestie związanymi z podwyżkami.


Czytaj też: Stop dla certyfikowanego pelletu z Rosji i Białorusi. Pakiet sankcyjny EPC


Na ceny pelletu wpływa wiele czynników

Na cenę pelletu wpływa wiele czynników, począwszy od ogólnych kosztów produkcji i ich składowych, poprzez koszty transportu i dystrybucji. Od połowy 2021 roku obserwujemy skokowy wzrost cen giełdowych drewna. Na przestrzeni pół roku główny surowiec używany do produkcji pelletu podrożał praktycznie trzykrotnie. Na ceny trocin nakłada się wzrost kosztów energii elektrycznej o ponad 200% w stosunku do roku 2020. Energia elektryczna jest powszechnie wykorzystywana w całym procesie produkcyjnym pelletu; zarówno podczas suszenia surowca, sortowania, rozdrabniania jak i pakowania. Proces produkcji pelletu jest niezwykle energochłonny i każda podwyżka cen energii wprost proporcjonalnie przekłada się na ceny produktu gotowego. Surowiec, jak i gotowy produkt, trzeba przetransportować – wzrost cen paliw dotyka firmy kurierskie, które zmuszone są podwyższać ceny swoich usług.


Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na mapie!


Jako producentowi zależy nam na dotarciu z przekazem do naszych klientów, że nie działamy przeciwko nim, lecz z nimi. Podwyżki dotykają nas wszystkich w każdym aspekcie życia. Mamy tego pełną świadomość, dlatego też w okresie gwałtownych podwyżek, jako producent obniżamy nasze marże, aby maksymalnie niwelować niekorzystne skutki podwyżek cen surowców i energii. Oczywiście, obniżać marżę można tylko do określonego poziomu zapewniającego zachowanie rentowności przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że razem uda nam się doczekać nowego sezonu, w którym nastąpi normalizacja i stabilizacja cen, czego sobie i Państwu życzę.

 

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE