Stop dla certyfikowanego pelletu z Rosji i Białorusi. Pakiet sankcyjny EPC

pellet z Rosji i Białorusi

Europejska Rada Pelletu (EPC) poinformowała dziś o wprowadzeniu pakietu sankcyjnego dla Rosji i Białorusi. Decyzja ma naturalnie związek z rosyjską agresją w Ukrainie, a sankcje nałożone przez EPC obejmują zawieszenie wszystkich europejskich certyfikatów systemu ENplus dla producentów i dystrybutorów pelletu drzewnego pochodzącego z terenu Federacji Rosyjskiej Republiki Białoruskiej. Poniżej treść komunikatu Europejskiej Rady Pelletu.

Komunikat Europejskiej Rady Pelletu

ENplus® to system certyfikacji oparty na wartościach, które obejmują najwyższy poziom odpowiedzialności społecznej, ale także bezwzględne poszanowanie praworządności. Pozostajemy głęboko zaniepokojeni agresywną rosyjską inwazją na suwerenne państwo Ukrainy i zdecydowanie potępiamy to brutalne lekceważenie zasad demokratycznych i łamanie praw człowieka.

Działania rządu rosyjskiego wspieranego przez Białoruś są sprzeczne z naszymi wartościami i są postrzegane przez członków Europejskiej Rady ds. Pelletu (EPC) jako całkowicie nie do przyjęcia. W związku z tym, po drobiazgowej ocenie sytuacji, EPC zdecydowała o zawieszeniu z dniem 15 kwietnia 2022 r. wszystkich certyfikowanych producentów, handlowców i usługodawców z Rosji i Białorusi z certyfikatem ENplus®. Oznacza to, że żadna z tych firm nie będzie mogła sprzedawać ENplus ® certyfikowanego pelletu tak długo, jak decyzja o zawieszeniu będzie obowiązywać. Do odwołania sankcji nowe wnioski o certyfikację z tych dwóch krajów nie będą przyjmowane.


Sprawdź mapę pellet w Polsce


Członkowie EPC podjęli tę decyzję nie tylko biorąc pod uwagę wywarcie zamierzonego i natychmiastowego wpływu na rosyjskie i białoruskie firmy, który ma wzmocnić unijne sankcje, ale także mając świadomość nieuniknionych negatywnych konsekwencji dla różnych interesariuszy i ostatecznie dla europejskiego rynku pelletu. Głównym problemem związanym z zawieszeniem pozostaje jednak wspieranie narodu ukraińskiego i ochrona integralności systemu.

Zobowiązujemy się do utrzymania procesu certyfikacji w nienaruszonym stanie i zgodnie z naszymi standardami i zasadami dla pozostałych przedsiębiorstw zajmujących się pelletem w Europie i poza nią. Wcześniej opublikowaliśmy również wytyczne dotyczące wdrażania wymagań ENplus® dla firm dotkniętych wojną na Ukrainie.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: komunikat Bioenergy Europe

This post is also available in: polski

ael