W połowie grudnia rząd Australii podjął historyczną decyzję dotyczącą zmiany dotychczasowej klasyfikacji biomasy drzewnej, ogłaszając, że nie będzie ona już uznawana za odnawialne źródło energii. Czy nowe rozporządzenie wpłynie na UE i jej decyzje w sprawie wykluczenia biomasy leśnej z dyrektywy RED II?

Biomasa leśna w Australii nie jest OZE

Władze Australii uznawały rodzimą biomasę leśną jako OZE od 2015 r., od kiedy była ona elementem krajowego celu w zakresie energii odnawialnej. Według informacji podanych przez Biomass Magazine, ministrer ds. zmian klimatu i energii Chris Bowen twierdzi, że decyzja o wykluczeniu rodzimej biomasy leśnej z udziału w programie została podjęta w ramach konsultacji społecznych, podczas których spłynęło ponad 2900 zgłoszeń.

Reklama

W Unii Europejskiej wciąż trwa budząca kontrowersje debata nad wyłączeniem biomasy leśnej z grupy odnawialnych źródeł energii.

– Biomasa leśna nie jest odnawialna i jej wykorzystanie do produkcji energii na dużą skalę nie powinno być subsydiowane – podkreślała Peg Putt, koordynatorka ds. lasów, klimatu i biomasy w Environmental Paper Network. – Niezwykle ważne jest unikanie uwalniania do atmosfery dużych zasobów węgla, które ma miejsce podczas spalania lasów w celu uzyskania energii i ciepła. Równie ważne jest unikanie niedopuszczalnego wpływu na różnorodność biologiczną lasów. Świat musi wyjść poza spalanie i przyjąć prawdziwie niskoemisyjne odnawialne źródła energii – podsumowała Peg Putt.


Czytaj też: Wykorzystanie pozostałości leśnych do produkcji energii wpłynie korzystnie na klimat


Europa pójdzie śladem Australii?

Uznanie przez Australię silnego sprzeciwu społeczności wobec spalania biomasy leśnej to kierunek, który według tamtejszych władz powinna również obrać Europa, w odpowiedzi na te same poważne obawy społeczne.

W oświadczeniu rządu australijskiego stwierdzono, że rodzima biomasa leśna nie jest już uznawana za „kwalifikujące się odnawialne źródło energii” dla celów w zakresie energii odnawialnej, a wytwarzana przez nią energia elektryczna nie może być wykorzystywana do tworzenia zbywalnych certyfikatów wytwarzania na dużą skalę.

Należy podkreślić, że zaktualizowane przepisy koncentrują się wyłącznie na kwalifikowalności w ramach celu w zakresie energii odnawialnej i nie regulują, ani nie ograniczają w inny sposób zrównoważonego australijskiego przemysłu leśnego.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: environmentalpaper.org, biomassmagazine.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE