„Będziemy kontynuowali wspieranie inwestycji w niskoemisyjny i nowoczesny transport zbiorowy z funduszy europejskich. Uruchamiamy w Programie Infrastruktura i Środowisko nabory na dofinansowanie SUMP” – zapowiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, w podsumowaniu pierwszego etapu Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP).

Reklama

SUMP Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

Jak podaje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wystartował konkurs, na który czekało wiele miast. Możliwe będzie otrzymanie pieniędzy unijnych na stworzenie dobrego Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP).

SUMP to strategia transformacji miejskiego, zbiorowego transportu zakładająca wiele zmian w tym obszarze, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska.

Zdaniem ministerstwa SUMP prowadzi do rozwoju zrównoważonej mobilności w miastach. To klucz do poprawy jakości przestrzeni miejskiej. Taki plan wiąże się ze zmniejszaniem zanieczyszczenia powietrza, a także zatłoczenia komunikacyjnego. Warto też pamiętać o współpracy z sąsiednimi gminami i miastami, by podjęte działania były bardziej skuteczne i miały większy zasięg.


Czytaj też: Zielona komunikacja publiczna


Nabór konkursowy

Znamy już szczegóły naboru konkursowego, który jest skierowany do miast średnich i ich obszarów funkcjonalnych. Od 24 marca do 22 kwietnia tego roku będzie można składać wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych na opracowanie Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). W puli konkursu jest 8 mln zł, a maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85% kosztów kwalifikowanych.

Konkurs prowadzi Centrum Unijnych Projektów Transportowych, na stronie którego można znaleźć wszystkie szczegóły, a także listę wnioskodawców mogących ubiegać się o dofinansowanie SUMP, wzory dokumentów jak również kryteria oceny projektów czy zasady prowadzenia oceny.

Nabór pozakonkursowy

Równolegle prowadzony jest nabór pozakonkursowy dla drugiej grupy beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko, tj. 13 ZIT wojewódzkich. Szczegóły również są dostępne na stronie CUPT.

Wsparcie finansowe środkami unijnymi w opracowaniu SUMP będzie kontynuowane w kolejnych latach z perspektywy finansowej 2021-2027. Nabory już uruchomione, jak i dopiero planowane, pozwolą na wsparcie miast zainteresowanych opracowaniem SUMP.

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej; plany.mobilnosci.pl, PAP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE