Polska wciąż czeka na pierwszy metr sześcienny biometanu. Wiemy już, że trwają prace nad kilkoma instalacjami w kraju. Znamy też przewidywane daty uruchomienia. Nie ulega jednak wątpliwości, że ogromny potencjał, jakim dysponujemy wkrótce przestanie być argumentem w dyskusji. Sektor potrzebuje wsparcia! We wtorek w sali Ziemi na terenie PCC Poznań rozpoczęła się siódma edycja najważniejszej w Polsce konferencji adresowanej do branży biogazowej i biometanowej.

Reklama

„Polska jest w zakresie biometanu obecnie największym rynkiem inwestycyjnym w Europie” – podkreślił podczas wykładu inaugurującego 7. Kongres Biometanu prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zaznaczył jednocześnie, że polski potencjał produkcyjny porównywalny jest z niemieckim, gdzie rynek jednak jest znacznie bardziej rozwinięty. 300 niemieckich biometanowni vs. O w Polsce mówi samo za siebie.

Niezaprzeczalnie duży potencjał może jednak wkrótce nie być już wystarczającym argumentem w tej dyskusji.

„Dekarbonizacja dzieje się teraz, a biometan potrzebny jest na wczoraj” – mówił w panelu dyskusyjnym Jakub Safjański z Konferederacji Lewiatan. – „Wkrótce nikogo nie będzie interesowało, że mamy potencjał. Niedługo to już nie wystarczy” – podkreślał Safjański, którego apel o wsparcie dla sektora biogazu i biometanu został nagrodzony brawami 400 uczestników Kongresu.

Przydomowe wiatraki nie zdekarbonizują nam gospodarki

Apelując o system pomocy dla inwestycji biogazowych i biometanowych przedsatwiciel Konfederacji Lewiatan podkreślił jednocześnie, że przydomowe wiatraki, które mogą liczyć na wsparcie w jednym z programów priorytetowych nie zdekarbonizują nam gospodarki. W przeciwieństwie do biometanu, który bez odpwiednich działań z zakresu polityki krajowej będzie rozwijał się dalej zbyt wolno.

Mimo to podczas panelu padły także przybliżone daty uruchomienia pierwszych inwestycji biometanowych. Sabine Dujacquier, która reprezentuje Polską Grupę Biogazową / TotalEnergies zapewniła, że pod koniec 2026 r. rozpocznie pracę nie jedna, a dwie instalacje biometanowe planowane przez koncern. Także Orezst Nazaruk z PGNiG Bioevolution poinformował o przewidywanym zakończeniu prac nad biometanownią.

„Budujemy pierwszą biometanownię, którą powinniśmy uruchomić do końca 2025 r.” – mówił podczas panelu Orest Nazaruk. Wynika z tego, że pierwsza na mecie w wyścigu po biometan będzie instalacja w Brodach, bo jak poinformował Wojciech Racięcki z NCBR, jej oficjalne otwarcie powinno nastąpić tuż po wakacjach.

7. Kongres Biometanu

Przed uczestnikami 7. Kongres Biometanu jeszcze półtora dnia debat, dyskusji i prelekcji. W tym roku w programie konferencji znalazły się sesje poświęcone rynkowi biometanu w UE, kwestiom zielonego gazu w sektorze transportu, aspektom technologicznym czy tematom finansowania inwestycji oraz panele dyskusyjne z udziałem eksperów. Wydarzeniem towarzyszącym Kongresu Biometanu będą Warsztaty biometanowe Ambasady Danii w Polsce, a w specjalnie przygotowanej Strefie Expo zaprezentują się kluczowe firmy z sektora biogazu i biometanu. 

Sponsorzy merytoryczni

Sponsorzy Strategiczni

Sponsorzy

Partnerzy

Patronaty

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE