Na początku przyszłego roku w Portugalii ma rozpocząć działalność najnowocześniejszy zakład produkcji bioLNG, który powstanie w wyniku współpracy dwóch liderów branży odnawialnej energii – NORDSOL i Prodeval.

Reklama

Zakład produkcji bioLNG

Specjalizująca się w sektorze bio-LNG firma NORDSOL i Prodeval, lider w zakresie przetwarzania i uszlachetniania biogazu ogłosiły wspólny projekt, który zakłada produkcję bioLNG, czyli skroplonego biometanu, stanowiącego czystą alternatywę dla paliw kopalnych, zdolną do zasilania transportu dalekobieżnego i odgrywającą ważną rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Nowy jednostka produkcji bioLNG zlokalizowana będzie w Portugalii i w celu wytworzenia czystej, odnawialnej energii wykorzystywać będzie odpady organiczne. Aby zmaksymalizować wartość pozostałości organicznych z produkcji oliwy z oliwek, na których opierać się będzie produkcja, biogazownia i instalacja bio-LNG są zlokalizowane w tym samym miejscu, w sąsiedztwie zakładu przetwórczego.
Przewidywana wydajność obiektu wyniesie 10 ton bio-LNG i 21 ton biogenicznego skroplonego CO2 dziennie z 1100 nm3/h biogazu. Obiekt ma zostać uruchomiony już na początku 2025 r.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Od odpadów do energii

Proces produkcji bioLNG polega na uszlachetnianiu biogazu do biometanu. W Portugalii zostanie do tego celu wykorzystana zaawansowana technologia membran VALOPUR® firmy Prodeval. Następnie biometan zostanie skroplony do bioLNG przy użyciu innowacyjnego, energooszczędnego rozwiązania Nordsol. Wychwycony podczas procesu biogenny CO2 zostanie skroplony przy użyciu V’COOL® FG spółki Prodeval i w dalszej kolejności wykorzystywany w przemyśle spożywczym do produkcji napojów, wypierając CO2 pochodzące z zasobów kopalnych.

Powstający w Portugalii obiekt to nie tylko projekt energetyczny, ale, co podkreślają inwestorzy, znacząca odpowiedź na palący problem dekarbonizacji. Wytwarzane bioLNG i biogenny CO2 mają kluczowe znaczenie w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych związanych z procesami przemysłowymi. Dzięki temu projekt wpisuje się w światowe wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi
i promuje zasady gospodarki o obiegu zamkniętym.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło, zdjęcie: NORDSOL

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE