Polska znalazła się w pierwszej piątce krajów o dużym potencjale produkcji biometanu w „A Gas for Climate Report” przygotowanym przez Guidehouse.

Reklama

Biometan może odegrać ważną rolę w realizacji celu Unii Europejskiej (UE) w zakresie redukcji gazów cieplarnianych do 2030 r. oraz osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. – piszą autorzy raportu. Dodatkowo biometan zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Europy o zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu ziemnego i może złagodzić część presji kosztów energii na gospodarstwa domowe i firmy.

Komisja Europejska w pełni dostrzega te korzyści i wyznacza w ten sposób cel 35 miliardów metrów sześciennych (bcm) rocznej produkcji biometanu do 2030 r. w najnowszym planie REPowerEU.

Obecnie w UE-27 produkuje się 3 mld m3 biometanu i 15 mld m3 biogazu. „Gaz dla Klimatu” oszacował wcześniej zrównoważony potencjał dostaw biometanu w UE-27 i Wielkiej Brytanii na 35 mld m3 w 2030 r. i 95 mld m3 do 2050 r.


BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!


Biorąc pod uwagę ambicje UE dotyczącej przyspieszenie produkcji biometanu oraz postępu technologicznego, autorzy raportu zaktualizowali potencjał produkcyjny, aby jak najwierniej odzwierciedlić ostatnie zmiany. Ujęli zarówno krótko-, jak i długoterminowy potencjał produkcji biometanu w każdym państwie członkowskim UE (plus Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania).

Potencjał biometanowy w wysokości 45,1 mld m sześc. szacowany jest na 2030 (z czego 41,1 mld m3 dotyczy UE-27), a wzrost do 165 mld m sześc. w 2050 r. (z czego 151 mld m3 dotyczy UE-27). Szacunki na 2030 r. są prawie w całości oparte na fermentacji beztlenowej (93% całości). Natomiast termiczne zgazowanie wnosi znaczący wkład w potencjał w 2050 r., z udziałem 41% całości (67mld m).


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Kraje UE-27 o największym potencjale zarówno w 2030r., jak i 2050r.  to Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Polska. Wspólnie kraje te stanowią ponad 50% potencjału biometanowego.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: europeanbiogas.eu
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE