Afryka będzie kolejnym bardzo dużym rynkiem produkcji i wykorzystania pelletu – twierdzi World Bioenergy Association. Do organizacji trafia ostatnio wiele zapytań i projektów związanych z inwestowaniem w Afryce.

Reklama

GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Tłem tego rozwoju jest fakt, że pellet z wszelkiego rodzaju surowców, w tym z odpadów rolniczych, jest coraz częściej stosowany w piecach gazyfikacyjnych jako zamiennik węgla drzewnego. Piece te oferują niską emisję, ponad dwukrotnie większą wydajność, szybsze gotowanie i tańsze gotowanie niż piece na węgiel drzewny. Jednocześnie ceny węgla drzewnego rosną, ponieważ pozyskiwanie drewna do produkcji węgla drzewnego jest często niezrównoważone i według FAO poziom wylesiania osiąga już 4 miliony hektarów rocznie w ciągu ostatniej dekady w Afryce.

Do 2050 roku w Afryce będzie mieszkać około 2 miliardów ludzi. Zakładając, że do tego czasu 200 milionów gospodarstw domowych będzie gotować na pellecie zużywając ok. 2 kg dziennie, rynek będzie wynosił ponad 140 milionów ton pelletu rocznie. To aż trzy razy więcej niż obecna globalna wielkość rynku pelletu.

Nowy rynek pelletu

Ze względu na ten ogromny potencjał i znaczenie wykorzystania pelletu w kuchni oraz zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu, Światowe Stowarzyszenie Bioenergii założyło stronę internetową  www.pellets.africa, aby wspierać afrykańskich twórców roślin pelletowych.

Przypomnijmy, że WBA oferuje aktualne informacje na temat rozwoju bioenergetyki na całym świecie. Reprezentuje również interesy sektora bioenergetycznego w wielostronnych organizacjach i wydarzeniach, publikuje zestawienia informacyjne, globalne statystyki bioenergetyczne oraz organizuje webinaria i wydarzenia. Ostatnio utworzono specjalną grupę roboczą ds. zaawansowanego gotowania z biomasy, która jest otwarta dla wszystkich członków zainteresowanych tematem.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: WBA
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE