Instytut Technologii Paliw i Energii (ang. Institute of Energy and Fuel Processing Technology) to nowa nazwa znanego Wam do tej pory Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Dwa lata temu w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla rozpoczęto przygotowania do reorganizacji Instytutu. Jej pierwszym etapem była zmiana struktury organizacyjnej. W efekcie powstało pięć komórek podstawowych prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Ponadto, nowa nomenklatura zakładów badawczych pozwoliła na odzwierciedlenie ich faktycznego, bieżącego zakresu działalności. Reorganizacja strukturalna (sprawdź!) została wdrożona wiosną roku 2021.

Reklama

BYŁO:

JEST:

Kolejnym etapem reorganizacji była zmiana nazwy Instytutu. Dotychczasowa nazwa nie była reprezentatywna dla faktycznie realizowanej przez Instytut działalności. I to pomimo wieloletniej, ugruntowanej już rozpoznawalności w świecie nauki i przemysłu, zarówno krajowego jak i europejskiego. Poprzez tę nazwę Instytut często postrzegano jako jednostkę ukierunkowaną wyłącznie na rozwiązywanie problemów właściwych sektorowi wydobywczemu oraz paliwom kopalnym.

Instytut Technologii Paliw i Energii

Nowa, stworzona przez nas nazwa Instytutu: „Instytut Technologii Paliw i Energii” (ang. Institute of Energy and Fuel Processing Technology), jest spójna z faktycznymi, bieżącymi obszarami naszej działalności.

Działalność Instytutu ukierunkowana jest obecnie w przeważającej mierze na rozwój technologiczny w obszarze konwersji paliw i generowania użytecznej energii. Proekologiczne przetwarzanie paliw stałych, ale także ciekłych i gazowych, dla produkcji bądź magazynowania energii z zastosowaniem syntez chemicznych (w tym wytwarzanie wodoru postrzeganego jako nośnik energii przyszłości), to fundamentalny obszar działania Instytutu.

W pracach ITPE coraz większy nacisk kładziony jest jednak na wykorzystanie paliw pochodzenia innego niż kopalne. Pojęcie energii ujęte w nowej nazwie Instytutu, w powszechnym rozumieniu wiążące się ściśle z termochemicznymi przemianami surowców i paliw w procesach technologicznych, domyka logiczny ciąg „paliwo-technologia-energia”.

Jaki był efekt naszych działań? 23 czerwca 2022 roku ogłoszono Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie reorganizacji Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (Dz.U.2022 r. poz. 1313). Na mocy tego rozporządzenia od 24 czerwca 2022 roku nazwa Instytutu uległa zmianie na Instytut Technologii Paliw i Energii.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE