Instalacja kriogeniczna pozwala na uzdatnianie surowego biogazu do jakości biometanu? Poprzez schładzanie gazu i wykorzystanie różnic w temperaturze kondensacji dla poszczególnych jego składników na oddzielenie zanieczyszczeń.

Reklama
Tekst: Paweł Filanowski, Czesław Rybicki*
Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

Dwutlenek węgla skrapla się przy -78,5 i metan przy -161°C pod ciśnieniem atmosferycznym. Technologia ta może być wykorzystywana do uzdatniania surowego biogazu poprzez chłodzenie go do temperatury kondensacji dwutlenku węgla CO2 i jego oddzielenie od metanu. Dodatkowo biometan może być schłodzony do  -161°C celem uzyskania postaci ciekłej.

Sposób oczyszczania biogazu według metody opatentowanej przez autorów charakteryzuje się tym, że usuwanie dwutlenku węgla odbywa się poprzez schłodzenie biogazu ciekłym azotem, doprowadzając do rozdziału faz.

Korzystnym dla procesu jest wstępne schłodzenie nieoczyszczonego biogazu za pomocą gazu wylotowego. Instalacja  oczyszczania biogazu składa się ze sprężarki gazu, wstępnego wymiennika ciepła, kolumny wstępnego osuszania,  wymiennika ciepła gaz–ciekły azot, separatora oraz z pompy połączonej ze zbiornikiem ciekłego azotu.

Sposób oczyszczania biogazu pokazany na rysunku 1 składa się z trzech fazach:

  • przygotowania biogazu do oczyszczania z dwutlenku węgla,
  • właściwej oczyszczania biogazu z dwutlenku węgla oraz
  • dostosowania oczyszczonego biogazu do wymogów użytkownika.

W fazie przygotowania biogazu do oczyszczania z dwutlenku węgla surowy biogaz kierowany jest rurociągiem do sprężarki w celu podniesienia ciśnienia do odpowiedniej wartości. Następnie gaz kierowany jest do wymiennika ciepła celem schłodzenia dla łatwiejszego oddzielenia wody.

Po wstępnym schłodzeniu biogaz kierowany jest rurociągiem na kolumnę oczyszczania celem oddzielenia wody oraz usunięcia siarkowodoru.

To tylko fragment artykułu…

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj najnowszy numer Magazynu Biomasa”!

* Autorzy są twórcami wynalazku Sposób oczyszczania biogazu do parametrów gazu przesyłowego oraz instalacji do  oczyszczania biogazu chronionego patentem PAT.225854
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE