Budowa biogazowni to temat na czasie. Wydarzenia ostatnich kilku lat spowodowały spore zawirowania na rynku surowców energetycznych. Szybujące w górę ceny ropy naftowej. Problemy z dostępnością węgla kamiennego i innych surowców energetycznych. To główne czynniki, które stymulują transformację energetyczną kraju. I skłaniają wytwórców energii do zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w bilansie produkowanej energii.

Reklama

Oprócz szeroko rozpowszechnionych metod zaliczanych do OZE, takich jak fotowoltaika czy turbiny wiatrowe, coraz większe znaczenie zyskują biogazownie i biometanownie, które, utylizując odpady, wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego i zasadę zrównoważonego rozwoju.

Budowa biogazowni – od pomysłu do inwestycji

Inwestycja w biogazownię ma znacznie bardziej złożony charakter niż farma fotowoltaiczna czy „wiatraki”. Podstawową kwestią jest dostępność substratu, ściśle powiązana z uwarunkowaniami lokalnymi. Drugą ważną kwestią jest wyposażenie dodatkowe ciągu technologicznego – oprócz samych aparatów realizujących proces fermentacji nierzadko kluczową rolę pełnią węzły magazynowania, transportu i obróbki, zarówno substratów, jak i produktów w postaci biogazu i pofermentu. Z tych względów nie ma dwóch takich samych biogazowni czy biometanowni, każda instalacja musi być „uszyta na miarę”.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Dlatego proces inwestycyjny musi zostać poprzedzony szczegółowym studium, które określi możliwości pozyskania i przetworzenia substratów oraz kierunki zagospodarowania produktów powstających w instalacji biogazowej.

Studium takie musi obejmować następujące zagadnienia:

  • dostępność substratów,
  • możliwości ich transportu (zarówno w aspekcie dostaw do biogazowni, jak i transportu wewnątrzzakładowego),
  • możliwości ich składowania,
  • aspekty formalno-prawne związane z oddziaływaniem na środowisko, uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz innych zezwoleń (na przetwarzanie odpadów, rejestracja w inspekcji weterynaryjnej, pozwolenie wodnoprawne, uzyskanie bądź zmiana pozwolenia zintegrowanego itp.),
  • określenie wytycznych technologicznych, stanowiących podstawę późniejszego projektu procesowego,
  • analizę możliwości lokalizacyjnych, określenie ramowego harmonogramu inwestycji oraz wstępnego kosztorysu.

Na tej podstawie inwestor powinien mieć możliwość podjęcia świadomej decyzji o budowie biogazowni, w tym na wybór optymalnego wariantu inwestycji.

Substraty i profil działania biogazowni

W zależności od lokalizacji biogazowni mamy do czynienia z różnymi substratami. Dla biogazowni uzupełniającej technologię zakładu mogą to być np. odpady z produkcji żywności (wytłoki, obierki), odpady związane z hodowlą zwierząt (obornik). Dla odrębnej, np. gminnej biogazowni, gdy źródła substratów są bardziej rozproszone, istotna jest analiza logistyczna przedsięwzięcia, przede wszystkim pod kątem pozyskania, transportu i magazynowania substratów.


BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!


Źródłem substratów do biogazowni mogą być również zakłady komunalne, np. oczyszczalnie ścieków i punkty zbiórek odpadów, w których pozyskiwane są odpady w postaci tzw. brązowych worków. Wymagają one odmiennego potraktowania, w szczególności pod kątem bezpieczeństwa ich przewożenia, składowania i wykorzystania masy pofermentacyjnej ze względu na możliwość wystąpienia zanieczyszczeń takich jak metale ciężkie czy szkodliwe bakterie.

Produkowany biogaz, w zależności od kierunku jego zagospodarowania, wymaga dalszej przeróbki i uzdatniania. Końcowym produktem może być sam biogaz, składający się w ok. 50-60% z metanu i CO2 lub biometan (gaz, którego parametry pozwalają na jego zatłaczanie do sieci gazowej), gaz sprężony do postaci bioCNG lub skroplony jako bioLNG.

Coraz częściej sygnalizowanym kierunkiem zagospodarowania biogazu jest produkcja wodoru. W przypadku, gdy instalacja jest ukierunkowana na pozyskiwanie energii, można ją wyposażyć w silnik kogeneracyjny wytwarzający energię elektryczną i ciepło – wówczas biogazownia może zastąpić np. małą kotłownię tradycyjnie opalaną węglem lub gazem, a tam gdzie jest to pożądane, również w trigenerację z dodatkową produkcją chłodu, np. w zakładach mleczarskich czy mięsnych.

Rozwój technologii biogazowych

Technologie produkcji biogazu są stale rozwijane – zarówno jeśli chodzi o zwiększanie wydajności fermentacji, jak i   zakresie oczyszczania, przetwarzania i uzdatniania biogazu lub biometanu. Dostępne są też pionierskie instalacje do przetwarzania biometanu w biowodór. Rozwój i optymalizacja nie omija procesów pomocniczych (transportu, przechowywania i wstępnej obróbki substratów). Nowoczesne biogazownie są zakładami bezodorowymi, co sprzyja akceptacji społecznej.

Przykładem kompleksowo prowadzonych prac badawczo-rozwojowych w tym kierunku jest przedsięwzięcie „Innowacyjna biogazownia” dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uniserv S.A. w konsorcjum z firmą Inven-Tech Sp. z o. o. jest jednym z uczestników przedsięwzięcia.

– Zaprojektowanie, budowa i uruchomienie instalacji doświadczalnej było nie lada wyzwaniem, musieliśmy bowiem stworzyć ciąg technologiczny, w którym zrealizowana zostałaby nasza technologia przy jednoczesnym spełnieniu szeregu złożonych i wymagających kryteriów konkursowych – wyjaśnia Leszek Szczygieł, Dyrektor Techniczny Uniserv S.A., kierujący zespołem projektantów biogazowni.

Oferta Biogas System i Grupy Uniserv

Biogas System jest spółką działającą w ramach grupy Uniserv, której celem jest rozwój obszaru biznesowego biogazowni.

– Powołanie odrębnej spółki do obsługi inwestycji w biogazownie i biometanownie świadczy o tym, że traktujemy rozwój tego sektora bardzo poważnie, uznając go za perspektywiczny kierunek działania na najbliższe lata. Jednocześnie opieramy się na doświadczeniu spółki Uniserv i innych spółek grupy, co gwarantuje sprawną realizację kontraktów i spełnienie indywidualnych wymagań klienta – zapewnia Aleksander Balcer, Prezes Zarządu Biogas System S.A.

Spółka oferuje całościową opiekę nad inwestycją, od prac koncepcyjno-studyjnych, zarówno w aspekcie technologicznym, jak i finansowym, poprzez fazę projektową i uzgodnienia administracyjno-formalne, po realizację samej inwestycji, tj. budowę biogazowni lub biometanowni, a także zapewnienie późniejszej obsługi serwisowej i opieki technologicznej, np. w razie konieczności zmiany profilu działalności zakładu.

Zapraszamy do współpracy.

Marek Jedziniak

Kierownik Projektu

Biogas System S.A., Grupa Uniserv

ul. ks. mjra Karola Woźniaka 7A

40-389 Katowice

tel. +48 734 800 800

e-mail: kontakt@biogas-system.com

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst promocyjny

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE