Nieużytki mogą zostać z powodzeniem zagospodarowane na farmy fotowoltaiczne – zgodnie twierdzą przedstawiciele Enei, Enei Wytwarzanie i KOWR-u. Podpisali oni trójstronny list intencyjny dotyczący tego typu inwestycji. Efektem współpracy będzie budowa wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych, które wesprą osiągnięcie celu polityki energetycznej i klimatycznej, jakim jest redukcja emisji CO2.

Reklama

Na czym opierać się będzie współpraca?

Sygnatariusze listu chcą powołać spółkę celową. Jej zadaniem będzie rozwój przedsięwzięć z zakresu odnawialnych źródeł energii na nieruchomościach należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Potencjalną bazę do budowy instalacji stanowić mają nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przede wszystkim te o niskiej przydatności rolniczej. W pierwszej kolejności będą to tereny określone w planach i studiach kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, jako grunty przeznaczone pod inwestycje dotyczące odnawialnych źródeł energii.

– Staramy się maksymalnie wykorzystać szanse i dostępny potencjał, by zgodnie z założeniami Krajowego planu na rzecz energii i klimatu rozwijać w Polsce odnawialne źródła energii. Cieszę się, że wyspecjalizowana agenda rządowa i spółka z udziałem skarbu państwa budują model współpracy dla realizacji ambitnych celów – podkreślił Marek Suski, sekretarz stanu, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

– Polska wieś aktywnie włącza się w zieloną rewolucję, oferując energetyce niewykorzystywane przez rolnictwo grunty pod budowę wielkoobszarowych instalacji fotowoltaicznych. Jesteśmy naturalnym sprzymierzeńcem lokowania odnawialnych źródeł energii na wsi, która skorzysta z rozwoju czystej energii i stabilizacji dostaw energii, podnosząc tym samym konkurencyjność swoich produktów i usług – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Chcemy w Polsce rozwijać odnawialne źródła energii, jako uzupełnienie naszego miksu energetycznego. Dlatego mocno stawiamy na fotowoltaikę, która jest technologią popieraną przez społeczeństwo. Dziś rozwijamy ten sektor energetyki, zarówno w oparciu o projekty budowy instalacji wielkoobszarowych, jak i poprzez mikroinstalacje. Tylko w tym roku może nam przybyć ponad 1 MW nowych mocy. Wchodzimy w okres dynamicznego rozwoju zielonej energii w Polsce. Z satysfakcją przyjmuję, że Enea tak szeroko angażuje się w ten aspekt transformacji energetyki – powiedział Tadeusz Skobel, podsekretarz stanu w ministerstwie energii.

Cele współpracy

Współpraca pomiędzy Grupą Enea i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa wpisuje się w założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

Zakłada ona rozwój OZE w celu dywersyfikacji struktury wytwarzania i obniżenia emisyjności sektora energetycznego. A rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Jak wskazują statystyki ubiegły rok był rekordowy pod względem przyrostu nowych instalacji pv. Ocenia się, że wraz z rozwojem wiatrowych instalacji morskich obie te technologie mają szansę być dominującymi w polskim OZE.

Branża rolno–spożywcza dysponuje niewątpliwie ogromnym potencjałem rozwoju technologii dotyczącej czystej energii. Współpraca w tym zakresie to nic innego jak realizacja założeń rządu i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie popularyzacji odnawialnych źródeł energii i propagowania ich wykorzystania do produkcji żywności. A ta jest jednym z najważniejszych towarów eksportowych gospodarki w Polsce podkreślił Grzegorz Pięta, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

– Zamierzamy zwiększać nasz udział na dynamicznie rozwijającym się rynku fotowoltaiki. Wspólny projekt z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju. Energia z instalacji fotowoltaicznych będzie mogła pokryć rosnące zapotrzebowanie w okresie letnim, jej produkcja wesprze jednostki konwencjonalne. Inwestycje w OZE wpisują się w transformację miksu energetycznego Grupy Enea w kierunku zmniejszania emisyjności – dodał Jarosław Ołowski wiceprezes Enea S.A.

Grupa Enea sukcesywnie zwiększa produkcję ze źródeł odnawialnych. Jednym z nich są farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy do 30 MW powstające na terenach należącej do Grupy Enea  kopalni LW Bogdanka.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źrodło: KOWR
Zdjęcia: pixabay, KOWR

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE