Porozumienie sektorowe podpisane! Po długich trzynastu miesiącach od podpisania tzw. listu intencyjnego w końcu jest! Oczekiwane przez branżę „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”.

Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podpisany dokument pomoże w maksymalizacji tzw. local content. Czyli udziału polskich przedsiębiorców oraz technologii w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy i eksploatacji krajowych biogazowni i biometanowni.  Oraz w rozwoju rynku i powszechnego zastosowania biogazu i biometanu w gospodarce.

– Cieszy zaangażowanie polskich instytucji i firm, które zdecydowały się na podjęcie działań w tym obszarze. Jest to jeden z kluczowych sektorów, bez którego nie będzie możliwe przeprowadzenie procesu transformacji energetycznej – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Kluczowe w obszarze energetyki jest dla nas osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności. Zwiększenie wytwarzania energii z biogazu i biometanu jest właśnie jedną z odpowiedzi na to wyzwanie – zaznaczyła minister.


Porozumienie sektorowe podpisane! Biogaz i biometan ze wsparciem


Polska, biorąc pod uwagę potencjał surowcowy, ma ambicje wygenerowania w przyszłości takiej ilości zielonego gazu, która zabezpieczyłaby w kraju znaczący popyt na gaz ziemny. Podpisanie porozumienie sektorowe będzie służyło wypracowaniu działań na rzecz zwiększenia roli sektora wytwarzania biogazu i biometanu. A także zbudowania rynku wytwarzania biometanu oraz wzmocnienia pozycji krajowych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw. Ponadto to kolejny, istotny krok w rozwoju zielonego sektora, który pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą pandemią koronawirusa.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE