Spółka Fire Service Systems s.c. jest bezpośrednim i wyłącznym przedstawicielem na rynek polski niemieckiego przedsiębiorstwa T&B electronic GmbH, specjalizującego się w systemach wykrywania i gaszenia iskier, którego instalacje cieszą się zaufaniem Klientów na całym świecie. Od 1984 roku kilkadziesiąt tysięcy instalacji na świecie zostało wyposażonych w urządzenia przeznaczone do wykrywania i gaszenia iskier firmy T&B electronic GmbH.

Na podstawie wykonanych pomiarów zaprojektujemy instalację zgodnie z normami VdS 2106, ATEX, IECEx oraz wytycznymi ubezpieczycieli UE CEA 4044. Jakość naszych usług jest potwierdzona certyfikatem VdS dla systemu, jak również dla instalatora w zakresie montowania oraz konserwacji systemów detekcji i gaszenia iskier. Jesteśmy jedyną polską firmą, która uzyskała ten certyfikat.

Reklama

Wieloletnie doświadczenia wykazują, że wybuchy pyłu w przemyśle drzewnym występują przeważnie w elewatorach, młynach, filtrach i silosach, jak również w pneumatycznych oraz mechanicznych instalacjach transportowych.

Każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu wybuchów pyłu w różnych obszarach przemysłu. Ryzyko takiej eksplozji występuje wszędzie tam, gdzie powstają palne substancje pyłowe, których stężenie w powietrzu jest odpowiednio wysokie i dostępne jest źródło zapłonu.

Urządzenia do gaszenia iskier mogą zapobiegać takim wybuchom i tym samym amortyzować się w ciągu kilku sekund. Ponadto ubezpieczyciele mienia mogą udzielać rabat w wysokości składki ubezpieczenia w przypadku zainstalowania systemu wykrywania i gaszenia iskier.

Palne pyły są tym bardziej niebezpieczne, im mniejsze cząstki są gromadzone w powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza maszyn obróbkowych. silosów i przewodów transportowych. Wystarczy tu zaledwie mały potencjał zapłonowy, przykładowo mały element metalowy lub iskra powstała wyniku uderzenia wentylatora, aby doprowadzić do eksplozji pyłu.

Z długoletnich obserwacji wynika, że wybuchy pyłu występują przeważnie w elewatorach, młynach, filtrach i silosach. Przemysł obróbki drewna doskonale zna to zagrożenie i próbuje podejmować różne działania prewencyjne, mające na celu zapobieganie takim zdarzeniom. Najważniejszym elementem takich działań jest instalacja do gaszenia iskier. Składa się ona z następujących komponentów:

  • detektora iskier,
  • centrali sterującej systemem detekcji i gaszenia iskier,
  • urządzenia do eliminacji iskier z instalacją zwiększającą ciśnienie wody.

Dla każdego elementu instalacji w przemyśle obróbki drewna opracowano specjalne koncepcje ochronne.

Rysunek nr 1, przykład zabezpieczenia /ochrony silosów.

Przykład 1 (rysunek nr 1)

Częstym powodem pożarów silosów jest przedostawanie się gniazd zapłonowych (A) z instalacji wypalania do silosów. Pożary mogą występować również po kilku dniach. Możliwe przyczyny to:

  • nieszczelności śluzy celkowej przed piecem,
  • brak ciągłego napełniania doprowadzania materiału do pieca,
  • częściowo napełniony silos na wióry, przez to (działanie kominowe) – żar został zassany z pieca,
  • gorące gazy prowadzące do samozapłonu w silosie.

Instalacja wykrywania iskier (B) z urządzeniem do gaszenia (C) może skutecznie przeciwdziałać zagrożeniu pożarowemu. Ponadto wszystkie pneumatyczne przewody transportowe i przewody powietrza powrotnego muszą być kontrolowane pod kątem występowania iskier.

Przykład 2 (rysunek nr 1)

Wszystkie przewody odsysania (D) prowadzące do silosów na wióry powinny być chronione przez urządzenie do gaszenia iskier, które są wykrywane i gaszone w ciągu kilku milisekund, bez przerywania produkcji. Jeżeli jednak wykryta zostanie duża ilość iskier w określonym czasie (np. dziesięć iskier w ciągu sekundy), następuje natychmiastowe wygaszenie i wyłączenie wentylatora. Przewód powietrza powrotnego jest nadzorowany przez obejściowy sygnalizator dymu (E).

Rysunek nr 2, zabezpieczenie / ochrona produkcji pelletu.

Urządzenia do gaszenia iskier, są w stanie wykrywać najmniejsze iskry i gorące cząstki w maszynach, przewodach odsysania, przenośnikach mechanicznych i szybach na odpady oraz wprowadzać odpowiednie środki zaradcze. Oprócz normalnego wysterowania gaszenia wodą są to: gaszenie gazem oraz wyzwolenie urządzenia odcinającego lub wyłączenie produktu poza obszary zagrożone wybuchem.

W przypadku stosowania gaszenia wodą, ze względu na małą ilość potrzebnej wody, produkcja może być kontynuowana. W wyniku drobnego rozpylania przez specjalne dysze wytwarzana jest mgiełka wodna wewnątrz gaszonego obszaru. Wynikająca z tego zwiększona powierzchnia całkowita wody szybciej pochłania energię cieplną iskry, wytwarzając efekt chłodzenia prowadzący do wygaszenia iskry.

Ta metoda gaszenia zapewnia optymalną ochronę przy zastosowaniu małych ilości wody. Dopiero w razie wykrycia „deszczu” iskier następuje zdefiniowane przez użytkownika wyłączenie maszyny, ponieważ może wówczas dojść do wadliwego działania systemów transportowych.

Jeżeli ze względów technicznych i produkcyjnych nie ma możliwości gaszenia wodą, można – alternatywnie – zastosować urządzenie odcinające w formie instalacji gaszenia gazem lub zasuwy bezpieczeństwa.

Zasuwy bezpieczeństwa firmy T&B electronic, dzięki ekstremalnie krótkim czasom zamykania wykluczają pożary i eksplozje. Są one montowane w pneumatycznych urządzeniach transportowych, w których są przenoszone pyły. Czujki iskier zamontowane w przewodzie transportowym wykrywają iskry, po czym następuje błyskawiczne wyzwolenie zasuwy bezpieczeństwa. Elementy instalacji zostają natychmiast rozłączone, co zapobiega ewentualnej katastrofie. Zasuwy bezpieczeństwa są napędzane sprężonym powietrzem i wymagają ciśnienia roboczego z zakresu od 6 do 8 bar. W prosty sposób można je sprawdzić pod kątem prawidłowego działania, korzystając z centrali sygnalizacji iskier. Po wyzwoleniu zasuwy są od razu ponownie gotowe do pracy.

Urządzenia do gaszenia iskier są w stanie gotowości zadziałania przez cały czas i zapewniają optymalne środki prewencyjne mające na celu ochronę przeciwpożarową w odpowiednich obszarach instalacji.

Warunkiem ciągłego działania instalacji jest regularna konserwacja przez specjalistyczną firmę uznaną przez VdS.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE