Co możemy zrobić dla środowiska? Jak przeciwdziałać zmianom klimatycznym? Jak wprowadzić w życie ekonawyki? Ministerstwo Klimatu i Środowiska właśnie uruchomiło kampanię informacyjno-edukacyjna „Nasz Klimat”.


„Nasz Klimat”

Każdy z nas jest odpowiedzialny za klimat. Pozytywne zmiany są możliwe dzięki prostym nawykom. Rozpoczynająca się kampania pokaże, jak wszyscy możemy przyczynić się do ochrony naszej planety. Głównym celem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Nasz Klimat” jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Kampania potrwa do października 2022 r.

Reklama

„Klimat tworzą ludzie”

Kampania „Nasz Klimat” jest prowadzona wielokanałowo: za pośrednictwem m.in. mediów tradycyjnych (telewizja, prasa drukowana, radio) i Internetu (bannery, media społecznościowe – Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, podcasty i serwisy VOD). Ważnym punktem jest podjęcie współpracy z blogerami i influencerami, którzy na co dzień poruszają zagadnienia związane z klimatem i ochroną środowiska.
W telewizji będzie można zobaczyć przyjazne spoty, pokazujące, jak niewiele trzeba, by wdrożyć ekonawyki w swoje codzienne życie.  Hasłem przewodnim jest „Klimat tworzą ludzie”, który jeszcze mocniej podkreśla rolę zaangażowania jednostki w działania na rzecz ochrony klimatu.

Edukacja od najmłodszych lat

Jednym z celów kampanii „Nasz Klimat” jest kreowanie pozytywnych wzorców w zakresie inicjatyw społecznych oraz codziennych nawyków, które przyczyniają się do zahamowania negatywnych skutków zmian klimatycznych (m.in. oszczędzanie zasobów naturalnych, zrównoważona konsumpcja, korzystanie z przedmiotów powstałych z recyklingu lub biodegradowalnych).
Pomysłodawcy kampanii wiedzą, że taką edukację warto zacząć jak najwcześniej, dlatego bardzo istotnym elementem działań są pakiety edukacyjne dla szkół podstawowych. Stworzone we współpracy z metodykami nowoczesne materiały, pozwolą na wsparcie nauczycieli w przygotowaniu zajęć lekcyjnych budujących świadomość i wiedzę na temat działań proekologicznych. Z materiałów mogą skorzystać zarówno nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, jak i starszych klas. W pakietach znalazły się tak ciekawe formy jak quizy, zagadki, grafonotatki, gry zespołowe, rymowanki czy krzyżówki. Co ważne, w dużej mierze można na tych materiałach pracować online – są wśród nich np. interaktywne pdfy.

Ważna rola samorządu terytorialnego

Istotnym elementem kampanii są działania skierowane do gmin, dlatego powstał pakiet materiałów informacyjno-edukacyjnych do wykorzystania wśród pracowników administracji publicznej oraz mieszkańców gminy. Jest on podzielony na dwie części – informacyjną oraz graficzno-edukacyjną. Znalazły się w nim praktyczne porady, w jaki sposób wdrażać proklimatyczne działania w gminie.
Kluczowym elementem kampanii jest też strona: www.naszklimat.gov.pl, z której nie tylko można dowiedzieć się więcej o tym, jak zmieniać swoje życie na bardziej eko, ale także pobrać materiały edukacyjne czy pakiety dla gmin.

Rynek biogazu i biometanu:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE