W Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł prawomocny wyrok w sprawie smogu. Aktorka Grażyna Wolszczak pozwała Skarb Państwa za niewystarczającą walkę ze smogiem i wygrała.

Reklama

Walka o czyste powietrze

Walka Grażyny Wolszczak o lepszą jakość powietrza zaczęła się kilka lat temu, kiedy do Sądu wpłynął pozew przeciwko Skarbowi Państwa. Aktorka pozwała państwo za niewystarczającą walkę ze smogiem i w styczniu 2019 roku zapadło rozstrzygniecie w I instancji przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia. Wyrok ten jednak był nieprawomocny. Skarb Państwa złożył apelację, która 10 września 2021 r. została oddalona i tym samym zapadł prawomocny wyrok.

Prawomocny wyrok

Polską Agencję Prasową poinformował o tym mec. Radosław Górski, pełnomocnik aktorki. Natomiast Grażyna Wolszczak podzieliła się tym na swoim profilu na Instagramie:

„Wyrok sądu, od którego odwołał się Skarb Państwa od wczoraj jest już prawomocny!!! Sąd Okręgowy w Warszawie wskazał, że zanieczyszczenie powietrza jest zjawiskiem realnym i niebezpiecznym, a nasze Państwo dopuszcza się zaniedbań, w wyniku których naruszane są prawa obywateli. Gratuluję mec. Radosławowi Górskiemu i wszystkim ambasadorom akcji Pozywam Smog!!! Nasz wysiłek ma sens!!!”

– Sąd Okręgowy w Warszawie wskazał wyraźnie, że zanieczyszczenie powietrza jest zjawiskiem realnym i niebezpiecznym, a nasze Państwo dopuszcza się bezprawnych zaniedbań, w wyniku których naruszane są prawa obywateli – skomentował pełnomocnik Grażyny Wolszczak, mec. Radosław Górski.


Czytaj też: Antysmogowe murale,


„To spór cywilizacyjny”

Mecenas Radosław Górski podkreślił, że wyrok, który zapadł miał wymiar nie tylko procesowy.

– Jest to również, a może przede wszystkim, spór cywilizacyjny o to, jaka jest współcześnie rola państwa w zakresie ochrony środowiska – zaznaczył prawnik.

W wyniku zakończonego procesu Skarb Państwa zapłaci Grażynie Wolszczak zadośćuczynienie w wysokości 5 tys. zł, które zostanie przekazane na rzecz jednej z fundacji onkologicznych.

#pozywamsmog

Wyrok w procesie wytoczonym przez Grażynę Wolszczak to także sukces akcji #pozywamsmog. Dołączyli do niej mi.in Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr i Tomasz Sadlik. Swoją decyzję o pozwanie państwa za zaniedbania w walce ze smogiem argumentowali tym, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza narusza ich dobra osobiste. A smog uniemożliwia korzystanie z nieskażonego środowiska, prawa do ochrony życia prywatnego, do wolności, prywatności i poszanowania miejsca zamieszkania. Walkę o prawo do oddychania czystym powietrzem wygrali także w 2019 roku, ale wyrok ciągle nie jest prawomocny.

 

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

zdj. shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE