Watykan zakazał używania plastiku! Najmniejsze państwo świata Watykan wyrasta na najczystsze na całym globie. Okazuje się, że tylko 2 proc. odpadów resztkowych nie podlega recyclingowi. Na terenie Watykanu od niedawna nie wolno używać plastikowych talerzy i sztućców. Wszystkie odpady zielone np. z pielęgnacji ogrodów trafiają do kompostowników.

Watykan, Città del Vaticano (z łac. miasto „wróżebne”), najmniejsze na świecie pod względem powierzchni i ludności (ok. 1000 osób tu mieszka i ok. 3000 pracowników przychodzi do pracy w urzędach i mediach spoza jego granic) wyrasta na wzorzec w kwestii zagospodarowania odpadów komunalnych.

Reklama

A podkreślić trzeba, że w roku Watykan odwiedza nawet do 7 mln turystów. Jednak dzięki wprowadzonej polityce odpadowej aż zdecydowana większość odpadów podlega recyclingowi. Proces ten przeprowadzany jest w powstałym trzy lata temu ekocentrum.


Energetyka z odpadów w Magazynie Biomasa. Kliknij i sprawdź!


Watykan zakazał używania plastiku

Podjętym ostatnio aktem prawnym w Watykanie jest zakaz używania plastikowych talerzy i sztućców.

Jak stwierdził dla Agencji ANSA Rafael Ignacio Tornini, szef watykańskich służb ochrony zieleni i oczyszczania, do 2020 roku Watykan w ogóle powinien być wolny od tego rodzaju śmieci.

– Celem jest dojście w 2020 roku do 0 procent tych niesegregowanych – dodał Rafael Ignacio Tornini.

Bardzo dobre wyniki zanotowano też w dziedzinie segregacji normalnych odpadków miejskich.

– W 2016 ruszyliśmy z pułapu 35 procent i do dzisiaj osiągnęliśmy poziom 55 procent – wyjaśnił szef służb komunalnych. Dlatego jako obecny cel wskazał dojście do 75 proc. segregacji śmieci.

Tylko 2 procent specjalnych odpadków nie podlega temu procesowi. Odpady mokre i duża część pozostałości po wycince krzaków i gałęzi w Ogrodach Watykańskich trafia do kompostownika.

– To, co wyrzucamy, staramy się wykorzystać na nowo jako nawóz wysokiej jakości, zarówno w Watykanie, jak i w Castel Gandolfo – wyjaśnił Tornini. Na terenie papieskiej rezydencji  znajduje się wielkie gospodarstwo rolne.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź poniżej:

Źródło: papiez.wiara.pl
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE