PGE Energia Odnawialna planuje wybudowanie farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 100 MW na Podkarpaciu. Firma otrzymała już pozwolenie. Inwestycja ma zostać uruchomiona do końca 2023 r.

Neutralność klimatyczna do 2050 r.

Zgodnie z zapowiedziami PGE, Grupa zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.

Reklama

„Obniżenie emisyjności wytwarzania nastąpi poprzez zmianę technologii, rozbudowę portfela OZE, umożliwienie udziału w transformacji Klientom PGE i zaangażowanie w działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego” – podała spółka.

Jednym z kluczowych elementów planu jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW.

Farma fotowoltaiczna o łącznej mocy 100 MW

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 100 MW. Inwestycja składa się dwóch instalacji: PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2. Zostanie zrealizowana w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu do końca 2023 r.

Pierwsza instalacja – PV Jeziórko 1 o mocy 50 MW – PGE Energia Odnawialna zbuduje na rekultywowanych gruntów poeksploatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg. Obok niej, na gruntach prywatnych powstanie PV Jeziórko 2, również o mocy 50 MW. Łączna produkcja na poziomie ok 100 tys. MWh pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 40 tys. gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Opola.


Czytaj też: Podsumowanie branży fotowoltaicznej w 2021 roku


Pozwolenia na budowę projektów PV o łącznej mocy 200 MW

Kilka dni temu PGE Energia Odnawialna otrzymała również pozwolenie na budowę dwóch instalacji fotowoltaicznych w powiecie łosickim na Mazowszu – PV Huszlew 1 i PV Huszlew 2 – o łącznej mocy 13 MW.

„Ten rok jest dla nas przełomowy pod względem realizacji planów inwestycyjnych w fotowoltaikę. Pomimo utrudnień związanych z pandemią udało nam się otrzymać pozwolenia na budowę nowych projektów PV o łącznej mocy blisko 200 MW. To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że uzyskiwanie wszystkich zgód, decyzji środowiskowych i innych niezbędnych dokumentów to proces złożony, trwający wiele miesięcy. W kolejnych latach ten proces jeszcze przyspieszy. Pozwoli to nam rokrocznie ogłaszać przetargi na 300, a może nawet 400 megawatów w energetyce słonecznej” – powiedział Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Lider w produkcji zielonej energii

PGE Energia Odnawialna jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów produkujących energię odnawialną wynosi 2.331,25 MW.

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PGE EO

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE