Jakie zmiany w OZE i energetyce? Sejm zajmie się nowelizacją specustawy  związanej z epidemią koronawirusa. W projekcie znalazły się zmiany dotyczące bezpośrednio lub pośrednio odnawialnych źródeł energii i energetyki.

Zmiany nad jakimi pochylić się ma Sejm dotyczą wielu aspektów branży energetycznej od przedsiębiorstw energetycznych po sprawy związane z górnictwem, a skończywszy na autach elektrycznych.

Reklama

Zmiany te szeroko omówione zostały na portalu wysokienapiecie.pl:

Energetycy, górnicy i pracownicy rafinerii i stacji paliw z mniejszymi prawami

W czasie stanu epidemii pracodawcy w firmach zajmujących się m.in. zaopatrzeniem w energię, surowce energetyczne i paliwa, a także firmach podwykonawczych, będą mogli:

  • zmienić system lub rozkład czasu pracy pracowników w sposób niezbędny dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa lub stacji;
  • polecić pracownikom świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych w zakresie i wymiarze niezbędnym dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa lub stacji.

Odroczenie badań technicznych na 6 miesięcy

Do ustawy o dozorze technicznym dodano przepisy umożliwiające w 2020 roku, na niosek eksploatującego urządzenia techniczne, odroczyć o maksymalnie 6 miesięcy badania.

Odroczenie może nastąpić pod warunkiem, że w urządzeniu nie wprowadzano zmian i że, zdaniem eksploatującego, nie zagraża ono zdrowiu, życiu, mieniu lub środowisku.

Przesłankami odroczenia są:

  • ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego,
  • ogłoszenie stanu epidemii,
  • niebezpieczeństwo szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego

Decyzję o odroczeniu podejmuje organ właściwej jednostki dozoru technicznego.

Odroczenie legalizacji liczników na 6 miesięcy

Do Prawa o miarach dodano przepisy umożliwiające w 2020 roku, na wniosek upoważnionego do wnioskowania o ponowną legalizację przyrządu pomiarowego, odroczyć ją o maksymalnie 6 miesięcy.

Odroczenie może nastąpić pod warunkiem, że w urządzeniu nie wprowadzano zmian i że, zdaniem eksploatującego, spełnia ono wymagania, w szczególności w zakresie charakterystyk metrologicznych oraz nie zagraża ono dokładności pomiarów, zdrowiu, życiu, mieniu lub środowisku.

Przesłankami odroczenia są:

  • ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego,
  • ogłoszenie stanu epidemii,
  • niebezpieczeństwo szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego

Decyzję o odroczeniu podejmuje organ administracji miar.

Uprawnienia energetyków zachowują ważność

Osoby zajmujące się eksploatacją sieci i urządzeń energetycznych, których świadectwa kwalifikacyjne tracą ważność pomiędzy 1 mara a 30 czerwca, będą mogły nadal wykonywać swoje zadania. Ważność świadectw automatycznie przedłużyć się do końca roku.

Do 12 miesięcy więcej na uruchomienie instalacji OZE

Prezes URE jednorazowo, na wniosek inwestora, będzie mógł przedłużyć termin rozpoczęcia dostaw energii z instalacji OZE, która wygrała rządową aukcję, o maksymalnie 12 miesięcy.

Wniosek o przedłużenie trzeba jednak złożyć na ponad 30 dni przed terminem, w którym instalacja miała ruszyć.

Do wniosku inwestorzy będą musieli dołączyć m.in. zaktualizowany harmonogram rzeczowo-finansowy i zaktualizowaną gwarancję bankową (o ile została ustanowiona dla danej instalacji),

Analogiczna regulacja została zaproponowana dla wytwórców korzystających z systemów feed-in tariff (FiT) oraz feed-in premium (FiP), wykorzystujących hydroenergię, biogaz i biogaz rolniczy.

Przesłankami przedłużenia mogą być − spowodowane stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii − opóźnienia:

  • dostaw urządzeń wchodzących w skład instalacji odnawialnego źródła energii lub
  • dostaw elementów niezbędnych do budowy instalacji odnawialnego źródła energii, lub
  • w realizacji instalacji odnawialnego źródła energii oraz przyłączy do sieci elektroenergetycznej, lub
  • przy realizacji odbiorów lub rozruchu instalacji odnawialnego źródła energii, lub
  • przy uzyskiwaniu koncesji albo wpisu do rejestrów określonych w ustawie

Dłuższe konsultacje planów budowy stacji ładowania aut elektrycznych

Do 15 marca prezydenci 32 największych miast mieli pokazać projekty planów budowy ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Czas na konsultacje społeczne tych planów został wydłużony z 21 do 45 dni. Muszą się jednak zakończyć do 31 maja.

Czas na uzgodnienie tych planów z lokalnymi dystrybutorami energii (którzy będą zobowiązani do budowy stacji ładowania) nie będzie mógł być krótszy niż 30 dni, licząc od zakończenia konsultacji społecznych.

Poprawki w rekompensatach dla przemysłów energochłonnych

Ministerstwo Rozwoju wykorzystało ustawę do wprowadzenia kilku pilnych poprawek do ustawy o rekompensatach dla przedsiębiorstw energochłonnych (za drożejące ceny energii elektrycznej w związku z opłatami za emisje CO2).

Do ubiegania się o rekompensaty będą uprawnione podmioty wykonujące działalność (a nie tylko działalność gospodarczą, jak dotychczas) w sektorze lub podsektorze energochłonnym. Zmiana umożliwi wsparcie nie tylko produkcji końcowej, ale także produkcji substratów do dalszej przeróbki.

Zmniejszono też kompetencje prezesa URE do badania wniosków przedsiębiorstw energochłonnych. Urzędnicy zamiast „dokładności” danych weryfikować będą „zgodność z opinią weryfikatora”. Jednocześnie o kwartał – do 31 lipca – skrócono czas na wydanie przez prezesa URE decyzji ws. przyznania rekompensaty, co powinno pomóc w utrzymaniu płynność tych przedsiębiorstw.

Bez zmian pozostały, zapisane już w tegorocznym budżecie, 890 mln zł na rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych.”

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: wysokienapiecie.pl
Zdjęcie: gov.pl
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE