Pozostałości drzewne po wycince oraz drewno długo składowane będą mogły być współspalane z węglem. Lasy Państwowe w chcą sprzedać m.in. zakładom energetycznym elektrowniom 800 tys. m sześc. takiego drewna już w przyszłym roku – informuje portal wnp.pl.

Reklama

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministerstwa środowiska, które ma wejść w życie od 2017 roku. Definicja drewna energetycznego określa je jako.: drewno małowymiarowe, pozostałości drzewne po wycince i wyróbce surowca drzewnego, karpina – czyli część podziemna drzewa wraz z pniakiem pozostałym po ścięciu, drewno które zostało poddane długotrwałemu składowaniu, czy też pochodzące z plantacji energetycznych.

Znowelizowana w połowie roku ustawa o OZE pozwala na wykorzystanie we współspalaniu drewna energetycznego. Zgodnie z jej zapisami, za drewno energetyczne uważany jest „surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe i fizyko-chemiczne posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie”. Rozporządzenie, którego projekt dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji, jest dokumentem ściśle określającym parametry tego surowca. Kolejnym określeniem jest, że drewno energetyczne to także drewno „zdeformowane pod względem kształtu, nadmiernie przesycone substancjami żywicznymi, zdeprecjonowane biodegradacyjnie lub abiotycznie w fazie wzrostu drzew, a także na skutek długotrwałego przelegiwania po pozyskaniu w lesie lub na składnicach drewna”. Do drewna energetycznego zaliczane będzie też takie, którego wartość opałowa wyniesie powyżej 7 tys. kJ/kg, czy o wilgotności do 50 proc.

W dokumencie zaznaczono też wyraźnie, że pozyskanie takiego drewna nie może prowadzić do zmniejszenia ilości drewna pozostawionego w lasach do naturalnego rozkładu „w celu kształtowania właściwej różnorodności biologicznej ekosystemów leśnych” – informuje wnp.pl. Oczywiście to uściślenia dotyczące surowca pochodzenia leśnego. Współspalaniu podlegać będą mogły także drewniane elementy porozbiórkowe oraz wyposażenia wnętrz. W 2017 r. Lasy Państwowe chcą sprzedać w sumie 40,5 mln sześc. drewna. W tym, dla odbiorców indywidulanych, cele opałowe ma być przeznaczonych 5,5 mln metrów sześc. Drewna – podaje wnp.pl.

Link do RCL i projektu rozporządzenia

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//515/12292508/12393972/12393973/dokument258499.pdf

Polecamy też zapoznanie się z zarządzeniami i decyzjami Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno

źródło: wnp.pl

zdjęcie: 123RF

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE