System kaucyjny zostanie wdrożony dopiero w 2024 r., jak poinformowało Polską Agencję Prasową Ministerstwo Klimatu. Choć przepisy regulujące wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce mają wejść w życie w 2022 r., to na jego utworzenie trzeba będzie poczekać jeszcze dwa lata. System ma objąć butelki PET do 3 litrów  oraz szklane do 1,5 litra.

Reklama

Wdrożenie systemu kaucyjnego potrwa 2 lata

Polska Agencja Prasowa skierowała do resoru klimatu i środowiska pytania ws. projektowanych przepisów dotyczących wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Według ministerstwa przepisy ustawy ustanawiające system kaucyjny mogłyby wejść w życie w połowie 2022 roku. Niestety nie oznacza to, że zacznie on funkcjonować od razu.

– Samo utworzenie systemu kaucyjnego wymaga czasu. Branża przedsiębiorców, która potencjalnie mogłaby być objęta systemem kaucyjnym, szacuje, że utworzenie takiego systemu wymagać może nawet 24 miesięcy od dnia opublikowania przepisów ustawy – przekazało ministerstwo.

System kaucyjny – obowiązek czy dowolność?

Resort dodał, że puste opakowanie będzie można zwrócić w punktach np. sklepach, które będą uczestniczyć w systemie kaucyjnym. W przypadku jednostek handlowych o powierzchni powyżej 100 m kw. udział w systemie będzie obowiązkowy, w związku z czym w takich sklepach nie powinno być problemu ze zwrotem opakowań. A co w przypadku sklepów o mniejszej powierzchni? W tym przypadku ich udział w systemie będzie dobrowolny. Resort wyjaśnił, że takie sklepy będą zobowiązane pobrać kaucję, jednak ze względu na swoją powierzchnię nie będą obowiązane do odbierania pustych opakowań od konsumentów.


Czytaj też: Będą kaucje za opakowania zwrotne


PET i szkło – tak, aluminium – nie

Jak podkreśliło ministerstwo, projektowane rozwiązania prawne zakładają pozostawienie dużej swobody dla producentów w zakresie kształtowania systemu kaucyjnego. Ustawa nie będzie regulować np. czy zwracane przez klientów opakowania objęte kaucją będą musiały być czyste.

Projektowany system kaucyjny przewiduje, że obejmie on butelki PET do 3 litrów oraz szklane do 1,5 litra. Na razie nie przewiduje się włączenia opakowań aluminiowych, o co postuluje część organizacji branżowych. Odnośnie aluminium ministerstwo zwraca uwagę, że opakowania z tego materiału obecnie zbiera się z powodzeniem poza systemami kaucyjnymi.

– Jednak nie oznacza to, że możliwość objęcia kolejnych opakowań systemem kaucyjnym jest zamknięta. W ramach konsultacji publicznych będzie możliwość zgłoszenia propozycji także i w tym zakresie – zapewnił resort.

Wysokość kaucji

Polska Agencja Prasowa zapytała również o wysokość kaucji w Polsce, oraz czy doliczany będzie do niej VAT. W Europie najczęściej kaucja wynosi co najmniej 10 eurocentów. Organizacje branżowe przekonują, że kaucja powinna być relatywnie wysoka tak, by zachęcić konsumentów do zwrotu butelek. Ministerstwo przekazało w odpowiedzi, że wysokość kaucji czy zasady jej rozliczania pozostawi do decyzji przedsiębiorców tworzących system.

– Tak jak wspomniano powyżej, zakłada się, pozostawienie dużej swobody dla producentów w zakresie kształtowania systemu kaucyjnego. W zakresie VAT informujemy, że podobnie jak w przypadku obecnie obowiązującej opłaty depozytowej w zakresie akumulatorów kwasowo-ołowiowych, nie planuje się objęcie kaucji podatkiem – podsumował resort klimatu i środowiska.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PAP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE