Będą kaucje za opakowania zwrotne

system kaucyjny

Rząd pracuje nad wprowadzeniem kaucji za opakowania zwrotne – butelki za napoje. Do wykazu prac legislacyjnych został wpisany projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowym. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2022 r.

System kaucyjny – początek prac

Ministerstwo Klimatu zapowiedziało rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o opakowaniach. Planuje wprowadzenie systemu kaucyjnego. Ma on objąć na początek szklane butelki o pojemności do 1,5 litra i plastikowe do 3 litrów. Jak podkreślił wiceminister Ozdoba na razie nie planuje się objęcia systemem kaucyjnym puszek ze stopu aluminium, ponieważ stopień odzysku tych opakowań przekracza 80 proc.

Ministerstwo Klimatu planuje wprowadzić system kaucyjny. Przewiduje on pobranie przy zakupie napoju opłaty, która zostanie oddana w momencie zwrotu butelki. System ma być powszechny, mieć niedyskryminujący charakter, a do odzyskania kaucji za butelkę nie będzie wymagane posiadanie paragonu.

Obowiązek ale nie dla wszystkich

Nowe regulacje wprowadzają obowiązek sprzedaży kaucyjnej dla wszystkich sklepów o powierzchni handlowej powyżej 100 m kw. Z kolei mniejsze placówki mają wybór i mogą, lecz nie muszą przystosowywać się do nowych przepisów.


Czytaj też: Dyrektywa plastikowa


System kaucyjny – sposób na odpady

Wprowadzanie kaucji jest jednym ze sposobów na zminimalizowanie ilości odpadów. Zgodnie z dyrektywą 2019/904, w 2025 r. poziom recyklingu butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l, wraz z ich zakrętkami i wieczkami, ma wynieść 77 proc., a w 2029 r. – 90 proc. Jedną z dopuszczalnych metod osiągnięcia tych poziomów jest właśnie wprowadzenie systemu kaucyjnego.

Co to znaczy w praktyce?

Dla producentów napojów w butelkach objętych systemem nowe regulacje oznaczają, że będą oni zobowiązani do sfinansowania co najmniej selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych, transportu opakowań do producenta, odpadów opakowaniowych do zakładu przetwarzania, oraz kosztów sprawozdawczości.

Z kolei przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym będą zobowiązani do uzyskania w ramach systemu kaucyjnego określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych. Nieuzyskanie wymaganych poziomów wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej.

 

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

zdjęcie : handelextra/ shutterstock

This post is also available in: polski

ael