Holenderski browar Grolsch będzie produkował biometan w technologii Host. Jego ilość może być równa zapotrzebowaniu na gaz aż 700 gospodarstw domowych.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Host odbierze biogaz z oczyszczalni Grolscha i zainstaluje system uszlachetniania biogazu. Ten będzie wytwarzał ponad 1 mln Nm3 biometanu rocznie. Odpowiada to zapotrzebowaniu na gaz około 700 gospodarstw domowych.

Reklama

Do końca roku ponad dwie trzecie zapotrzebowania Grolscha na ciepło zostanie zaspokojone przez zrównoważone ciepło od firmy zajmującej się gospodarką odpadami Twence, które dostarczane jest nowym podziemnym rurociągiem. Produkowany przez browar biogaz będzie uszlachetniany do biometanu w nowo wybudowanym uszlachetniaczu biogazu.

– Wraz z pojawieniem się rurociągu ciepłowniczego konieczne jest nadanie biogazowi innego zastosowania, w którym jest on nadal optymalnie wykorzystywany – powiedziała Susan Ladrak, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Grolsch. – Biometan jest zrównoważonym, sprawdzonym i wydajnym zastosowaniem.

I dodaje:

– Jesteśmy bardzo dumni z tego kroku w ramach naszej transformacji energetycznej, w połączeniu z projektami naszego zrównoważonego zakupu ciepła i wyboru 100% ekologicznej energii elektrycznej. Wszystkie te inicjatywy przybliżają nas o duży krok do naszego celu, jakim jest bycie browarem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 r.

Szacuje się zmniejszenie emisji CO 2 łącznie o ponad 85 %.

Dyrektor zarządzający firmy Host, Jelle Klein Teeselink, skomentował:

– Ponad połowa systemów biometanu w Holandii jest budowana przez firmę Host, a współpraca typu „energia jako usługa” staje się coraz bardziej powszechna. Ten zrównoważony wariant gazu odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej, a dzięki naszym technologiom jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedzi zarówno na kwestie energii, jak i odpadów.

Biometan w sieci gazowej

Biometan doskonale nadaje się do istniejącej sieci gazowej oraz do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w istniejących budynkach i przemyśle. Holenderski rząd silnie stymuluje produkcję biometanu i istnieje duże zapotrzebowanie na alternatywy dla paliw kopalnych.

Część planów rządu holenderskiego obejmuje „zazielenianie” gazu dla wszystkich odbiorców, także indywidualnych.

Przewiduje się, że biometan będzie mógł być dostarczany do sieci gazowej od III kwartału br.

– Holandia nie jest liderem w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych, ma jednak duże ambicje. Każda inicjatywa jest o krok bliżej – mówi Jelle Klein Teeselink.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Bioenergy-news
Zdjęcie: www.royalgrolsch.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE