Fit for 55 to dokument, który stawia pod znakiem zapytania dotychczasowe zasady funkcjonowania wszystkich dziedzin gospodarki. W tym biomasy, a więc w efekcie także sektora produkcji pelletu. Kraje członkowskie Unii Europejskiej mają dwa lata na negocjowanie, a potem zaakceptowanie jego wytycznych. Fit for 55 wejdzie więc w życie nie wcześniej niż w 2024 roku. Czego możemy się spodziewać?

Pakiet KE „Fit for 55” ogłoszony 14 lipca 2021 roku jest instrumentem unijnym przy pomocy którego państwa Unii Europejskiej wkroczyć mają na drogę neutralności klimatycznej. Pakiet ten ma za zadanie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o przynajmniej 55% w 2050 w stosunku do jego poziomu z 1990 roku. Ma to szczególne znaczenie dla walki z globalnym ociepleniem klimatu. To kompleksowy pakiet obejmujący również Rozporządzenie Komisji Europejskiej w sektorze użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF)1. Ramy regulacyjne LULUCF obejmują emisje i pochłanianie CO2 oraz gazów cieplarnianych z gospodarowania gruntami, lasami i biomasą w latach 2021-2030.

Reklama

Strategia zobowiązuje do ścisłej ochrony lasów pierwotnych i starolasów oraz zapewnienia zrównoważonego sposobu ich gospodarowania. Niezbędne okazują się praktyki gospodarki leśnej, które będą sprzyjały bioróżnorodności i ochronie gleby. Odejście od węgla w stronę biomasy zauważalne będzie w kolejnych latach szczególnie intensywnie, z uwagi na rosnące ceny praw do emisji CO2 w ramach ETS i wzrost cen energii elektrycznej.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Szczególne znaczenie dla produkcji pelletu będą miały zmiany wprowadzone w dyrektywie w sprawie energii odnawialnej (RED II2 i RED III). Istotne okazują się tu:

  • limity wydobycia posuszu,
  • stosowanie ograniczania emisji gazów cieplarnianych,
  • od 2027 roku koniec dotacji na energię z biomasy do produkcji energii elektrycznej, z wyjątkiem instalacji wychwytujących i składujących dwutlenek węgla.

Ponadto państwa członkowskie nie będą udzielać wsparcia finansowego na wykorzystanie kłód tartacznych, pniaków, korzeni i kłód fornirowych do produkcji energii.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Magdalena Chmielowiec, współautorka „W kierunku nowej polityki energetycznej” (red. naukowa P. Kwiatkiewicz), Poznań 2020
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE