Z początkiem roku Towarowa Giełda Energii wraz z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem ogłosili, że rozpoczynają współpracę w zakresie rozwoju rynku biometanu w Polsce. To szansa dla Giełdy na dalszy rozwój segmentu związanego z odnawialnymi źródłami energii. Dla inwestorów, na klarowne zabezpieczenie transakcji.
Biometan może być paliwem przyszłości w Polsce. Wiele jednak zależy od uwarunkowań prawnych, które będą podwalinami pod budowę rynku – zupełnie nowego w naszym kraju. Intensywne prace nad umożliwieniem budowy biometanowni, których do 2030 r. ma działać ok. 1 – 1, 5 tys. podjęto w połowie ubiegłego roku.
Rynek biometanu
W projekt „biometan” zaangażowane są Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, stowarzyszenia branżowe oraz największe polskie spółki i instytucje, jak Polski Fundusz Rozwoju S.A., Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., H. Cegielski-Poznań S.A., PGNiG oraz należąca do PKN Orlen spółka Orlen Południe. Jej ostatnie inwestycje to zakup biogazowni rolniczej o mocy 1,99 MWe w Konopnicy w gminie Rawa Mazowiecka oraz dwóch działek w gminie Ryn pod biometanownię, która będzie produkować ok. 7 mln m3 biogazu rocznie, utwierdzają szerokie grono prywatnych inwestorów, że warto myśleć o biometanie.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Dlatego tak ważna może okazać się współpraca Towarowej Giełdy Energii oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Zamierzają oni wspólnie przygotować rozwiązania wspierające rynek od momentu jego powstania po rozwój. PGNiG nie można odmówić kluczowej roli jako podmiotu na rynku gazu. Pod koniec ubiegłego roku zarząd spółki poinformował, że tworzenie rynku biometanu w Polsce będzie dla PGNiG jednym z filarów zaktualizowanej strategii Grupy Kapitałowej PGNiG.
Założono, że w 2030 r. krajowa produkcja metanu z surowców organicznych może sięgnąć 4 mld m3 rocznie.
– To zielone paliwo, którego potencjał da nam w przyszłości możliwość aktywnego włączenia się w transformację energetyczną polskiej gospodarki, a jednocześnie realizowania naszych celów biznesowych przy zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego – zapewnia Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
Dlaczego do realizacji tych planów konieczna jest już teraz współpraca z TGE?
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Rynku Biogazu. Sprawdź poniżej:
Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!