Jak sfinansować budowę biogazowni? Gdzie szukać wsparcia? Z jakich programów skorzystać? Krótko mówiąc: skąd brać pieniądze na biogazownię? Podpowiadamy!
FENX.02.02 Rozwój OZE – 100% wsparcia na rozwój biogazowni
Wsparcie instalacji o mocy zainstalowanej powyżej 0,5 MWe (megawatów energii elektrycznej) oraz powyżej 0,5 MWth (megawatów cieplnych). Konkurs jest otwarty do 12 grudnia 2024 r.
Program gwarantuje dofinansowanie do 100% kosztów kwalifikowanych, co oznacza pełne wsparcie na realizację projektu. Finansowanie odbywa się w formie dotacji, pożyczki oprocentowanej 0% oraz pożyczki na warunkach rynkowych.
Kogeneracja dla energetyki i przemysłu – pełne wsparcie dla biogazowni oczyszczalnianych
Program oferuje do 100% pokrycia kosztów kwalifikowanych. Składa się na to dotacja wynosząca 45% dla dużych przedsiębiorstw oraz pożyczka, która uzupełnia dofinansowanie do pełnych kosztów. Dotacja zostanie przyznana tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwo zdecyduje się również na pożyczkę.
Nabór wniosków trwa do końca 2025 r. lub do wyczerpania alokacji, a na moment składania wniosku wystarczy posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele projektu.
Programy wspierające gospodarkę wodno-ściekową – rozwój i modernizacja oczyszczalni ścieków (FENX.01.03 oraz odpowiedniki w regionach)
FENX.01.03 wspiera inwestycje związane z budową, modernizacją i rozbudową infrastruktury komunalnej, spełniającej wymogi dyrektywy 91/271/EWG o oczyszczaniu ścieków komunalnych.
Projekty mogą obejmować m.in. inwestycje w energooszczędne technologie i infrastrukturę do przetwarzania osadów ściekowych na biogaz, jednak wyłącznie jako element uzupełniający, nieprzekraczający 20% kosztów kwalifikowanych projektu. Dofinansowanie udziela się w formie bezzwrotnych dotacji nawet do 70% wartości projektu.
Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny
W ramach projektów można wykorzystywać nie tylko bioodpady komunalne, ale również osady ściekowe, które mogą stanowić nawet 40% wsadu do instalacji. Maksymalna intensywność wsparcia w formie dotacji wynosi 40% kosztów kwalifikowanych, z możliwością uzupełnienia finansowania do 100% za pomocą pożyczek.
Zielona transformacja miast – wsparcie w ramach KPO
W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), biogazownie oczyszczalniane mogą otrzymać wsparcie w zakresie tzw. zielonej transformacji miast. Wsparcie udzielane jest w formie pożyczki oprocentowanej od 0 do 1% (w zależności od podmiotu wnioskującego), w kwocie od 2 do 500 mln zł. Na zawarcie umowy pożyczki zostało jeszcze trochę czasu, bo taka możliwość przewidziana jest przez BGK do 31 sierpnia 2026 r.
Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – KPO
Do 31 października 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach KPO dla projektów związanych z efektywnością energetyczną i OZE w dużych przedsiębiorstwach. W ramach obecnego naboru, biogazownie oczyszczalniane mogą uzyskać wsparcie na rozwój technologii OZE, pod warunkiem, że oszczędność energii końcowej osiągnięta w wyniku realizacji projektu wyniesie min. 10%.
Wsparcie stanowi pożyczka do 95% kosztów kwalifikowanych, udzielana na warunkach preferencyjnych, nieumarzalna.
WFOŚiGW jako dodatkowe źródło wsparcia
WFOŚiGW oferują dodatkowe źródła finansowania dla biogazowni oczyszczalnianych. W zależności od województwa, dostępne są różne formy wsparcia, w tym dotacje oraz preferencyjne pożyczki.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj magazyn Zielona Gmina:
Tekst: Oprac. Paulina Walczak, Doradca ds. Finansowania Inwestycji METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.
Zdjęcie: Shutterstock