Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce raport „Biogaz i biometan w Polsce 2024”. To już 4. edycja publikacji „Magazynu Biomasa”. Pierwsza, wydana w 2020 roku, była jedynym tego typu opracowaniem dostępnym powszechnie na krajowym rynku.

Reklama

O biogazie w końcu się w polityce mówi. Nie bardzo głośno i niezbyt (jeszcze) dużo, ale na zapomniany do tej pory sektor OZE zaczynają padać światła reflektorów – pisze Jolanta Kamińska, redaktor prowadząca Magazynu Biomasa. – Na pewno pomogła w tym tzw. specustawa biogazowa uchwalona w 2023 i determinacja przedstawicieli branży, którzy od wielu lat walczą o dobre rozwiązania prawne, przedstawiają kolejne argumenty „za” biogazem, wskazują kierunki rozwoju branży.

Polska potrzebuje konkretnych rozwiązań „na wczoraj”

Otwartość na rozmowy i gotowość do działań deklarowana przez ustawodawcę to dobry sygnał, ale wciąż za mało: Polska potrzebuje konkretnych rozwiązań „na wczoraj”, aby z ogona europejskich producentów biogazu wskoczyć do czołówki. Przypomnę, że według opracowania Gas for Climat (2022) jesteśmy piątym rynkiem biometanu w UE z największym potencjałem rozwoju.

Dlaczego biogaz jest tak ważny? Bo jako jedna technologia rozwiązuje wiele problemów. Bo poza oczywistymi korzyściami, jakie oferuje (produkcja zielonej energii i ciepła, zagospodarowanie problematycznych odpadów, produkcja ekologicznych nawozów), może odgrywać ważną rolę w transformacji energetycznej Polski, od której w dużej mierze będzie zależeć konkurencyjność naszej gospodarki.


Dowiedz się więcej podczas Kongresu Biogazu


Na biogazie i biometanie zyskuje wielu uczestników rynku

Potencjał dekarbonizacyjny biometanu (biogazu oczyszczonego do jakości gazu ziemnego) dostrzegają duże firmy przemysłowe, które doceniają jego uniwersalność oraz możliwość stosowania jako narzędzia do obniżenia śladu węglowego w procesach produkcyjnych – według raportu Strategy& 22% uczestników polskiego rynku biogazu rozważa rozszerzenie łańcucha wartości o biometan. Ten może być wykorzystany w postaci gazu sieciowego, jako bioLNG (skroplonej) lub bioCNG (sprężonej).

Na biogazie i biometanie zyskuje wielu uczestników szeroko pojętego rynku. Którzy konkretnie – wskazujemy w niniejszej publikacji, która jest syntetycznym opracowaniem stworzonym przez ekspertów. To już 4. edycja raportu wydanego przez „Magazyn Biomasa” – pierwsza, opublikowana w 2020 roku, była jedyną tego typu dostępną powszechnie na krajowym rynku.

W ciągu ostatnich 2 lat o biogazie i biometanie powstało więcej profesjonalnych opracowań, niż przez minionych 10 lat! To swoisty papierek lakmusowy stanu branży: dziś w o wiele lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i z perspektywą inwestycyjnego boomu.

Według szacunków specjalistów, zapotrzebowanie Polski na gaz z dzisiejszych ok. 17 mld m3 rocznie, może w 2030 roku zwiększyć się do 22-27 mld m3. Obliczony przez NCBR łączny potencjał inwestycyjny dla kraju wynosi dziś 3,2 mld m3 biometanu. Już ta liczba przybliża nas do realizacji celów Zielonego Ładu, a polskie przedsiębiorstwa do obniżania śladu węglowego.

Partner Główny

Partnerzy Strategiczni

Partnerzy

Pobierz Raport „Biogaz i biometan w Polsce 2024”

Raport Biogaz i biometan w Polsce 2024

Pobierz za darmo i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres email:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

tekst: Jolanta Kamińska

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE