Przemysł 4.0, czyli tak zwana czwarta rewolucja przemysłowa to koncepcja, której cechą definiującą jest próba zastąpienia ludzkich procesów myślowych automatycznymi systemami.

Doskonale łączy ze sobą cyfrową integrację systemów produkcyjnych z powstawaniem od nowa wszelkiego rodzaju cyfrowo sterowanych inteligentnych maszyn, systemów czy też czujników. Przemysł 4.0, uogólniając, obejmuje technologię i sposoby pracy ludzi w przemyśle, łącząc świat cyfrowy z rzeczywistym.

Reklama

Kontrola procesów produkcyjnych, stały monitoring pracy maszyn powoduje lepszą optymalizację i znaczne zmniejszenie ilości awarii, a co za tym idzie – poprawę bezpieczeństwa. To w efekcie ma prowadzić do zmniejszenia kosztów produkcji, minimalizacji strat przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności pracy oraz usprawnieniu logistyki.

Centrala sterująca
Centrala sterująca

Rozwiązania spełniające te kryteria często nazywane są inteligentnymi np. inteligentne fabryki, inteligentne systemy, inteligentne budynki. Wprowadzając te założenia, udaje się szybko reagować na potrzeby rynku i klientów, jednocześnie osiągając najwyższą produktywność oraz bycie jeszcze bardziej elastycznym. W myśl tych koncepcji działają również rozwiązania firma FIREFLY AB. Wprowadzone kilka lat temu nowoczesne detektory oraz centrala sterująca z systemem EXIMIO-C IntuVision w znacznym stopniu usprawniają wsparcie ludzi w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów, które mogą być dla nich zbyt trudne lub po prostu niebezpieczne.

System EXIMIO-C oparty jest na strukturze sieciowej. Interfejs operatora IntuVision™ obsługuje detektory, urządzenia gaśnicze i inne urządzenia podłączone do sieci. Sygnały przesyłane przez urządzenia oraz informacje o stanie pracy systemu zbierane są przez lokalnie zainstalowane huby sieciowe w centrali sterującej. Centrala dowodząca całym systemem wyposażona jest w kolorowy, dotykowy wyświetlacz 12” a przyjazny w obsłudze interfejs IntuVision™ zapewnia jasny obraz systemu oraz możliwość sterowania i potwierdzania alarmów we wszystkich strefach chronionych przez system. Konfigurowanie i aktualizowanie systemu mogą odbywać się za pomocą jednostki sterującej lub na odległość za pośrednictwem modemu. Ponadto centrala posiada możliwość wręcz nieograniczonej rozbudowy. Dodatkowe strefy gaszenia można dodać do sieci w dowolnym momencie bez inwestowania w kolejne jednostki sterujące. Istnieje również możliwość rozbudowy systemu o interfejsy dla operatorów, mogą one zostać zainstalowane w dowolnie wybranych miejscach. System jest zdecentralizowany, co pozwala zmniejszyć ilości kabli potrzebnych przy montażu.

Operatorzy mogą nadzorować prace całego systemu na każdym z interfejsów. System EXIMIO może być  integrowany z innymi nadrzędnymi systemami operacyjnymi i kontrolnymi. Opcjonalnie centrala daje również możliwość wysyłania wiadomości SMS na telefony wybranych osób co w znaczący sposób przyczynia się do poprawy komunikacji oraz podejmowania kluczowych decyzji poprawiających bezpieczeństwo ludzi oraz procesów produkcyjnych.

Detektory iskier, gorących cząstek i płomieni
Detektory iskier, gorących cząstek i płomieni

System przechowuje również w swojej pamięci dane historyczne, tzw. funkcja RiskStatistics™ zapewnia podsumowanie wydarzeń w wybranym przedziale czasowym wraz ze szczegółowymi informacjami o stanie wszystkich podzespołów systemu. Możliwe jest również filtrowanie informacji według różnych kryteriów, np. wyświetlenie historii zdarzeń na jednej linii. Ponadto detektory i inne kluczowe podzespoły systemu zostały wyposażone w zintegrowany sygnalizator LED, który ułatwia komunikację między systemem a operatorem.

Dzięki strukturze sieciowej systemu znacznie zmniejsza się ilość kabli potrzebnych do instalacji, a nowoczesne rozwiązania pozwalają skrócić czas przeglądów okresowych, co przekłada się na cenę usługi serwisowej oraz na krótszy przestój maszyn. Zdalny dostęp do systemu pozwala naszym serwisantom w bardzo krótkim czasie wesprzeć naszych klientów. Warto na zakończenie zwrócić uwagę, że nowa generacja systemów Firefly AB mimo bardzo wysokiego technologicznego zaawansowania produktów, w pozytywny sposób wpływa na obniżenie kosztów związanych z inwestycją oraz utrzymaniem systemu w pełnej gotowości. Cyfryzacja systemów sterowania ma zatem podwójny wpływ na odbiorców. Z jednej strony ułatwia komunikację z klientem, ponieważ zapewnia łatwy kontakt i szybką obsługę, z drugiej zaś strony poprawia wizerunek firmy oraz zwiększa jej widoczność.

Rozwiązania firmy Firefly znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu narażonych na niebezpieczeństwo pożaru i wybuchu:

  • Obróbka drewna,
  • Płyty drewnopodobne,
  • Biopaliwa stałe (pellet),
  • Recykling (paliwa alternatywne RDF),
  • Celuloza i papier,
  • Przemysł tissue,
  • Artykuły higieniczne (pieluchy),
  • Wytwórnie pasz oraz młyny zbożowe,
  • Instalacje cieplne i energetyczne,
  • Produkcja żywności (czekolada, wypieki, cukier, kasze itp.).

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Piotr Mielczarek / Firefly Poland
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE