Polska Grupa Biogazowa, należąca do TotalEnergies oddała do użytku w miejscowości Półwieś w województwie warmińsko-mazurskim kolejną – 20-stą już biogazownię w Polsce. I planuje już kolejne inwestycje.
Najnowsza instalacja ma moc 1 MW i rocznie produkować będzie 8,3 GWh energii elektrycznej oraz 8 GWh ciepła, co pozwoli na zasilenie 3 tys. gospodarstw domowych.
Lider rośnie w siłę
PGB doskonale zdaje sobie sprawę, że biogaz może stanowić kluczowy element transformacji energetycznej w Polsce. Tym bardziej, że nasz kraj dysponuje piątym co do wielkości potencjałem biomasy do produkcji biogazu wśród państw członkowskich UE. Według analiz Komisji Europejskiej potencjał wytwarzania biogazu w Polsce wyniesie 3,3 mld m3/rok już w 2030 r., z czego 1,2 mld m3 z odpadów rolniczych i 1,1 mld m3 z odchodów zwierząt.
Dlatego Polska Grupa Biogazowa, która jest w tym momencie właścicielem i operatorem 20 biogazowni o łącznej mocy 21 MW, planuje już kolejne inwestycje biogazowe – jak informuje PGB, na etapie zaawansowanych prac jest kolejnych kilkadziesiąt projektów.
– Obecnie PGB w swoich biogazowniach wytwarza rocznie 0,4 TWh energii, z ambitnym celem kilkukrotnego zwiększenia tej produkcji do 2030 roku. Warto podkreślić, że dynamiczny rozwój sektora biogazu i biometanu w dużej mierze zależy od odpowiednich regulacji prawnych i wsparcia finansowego. Kluczowe jest więc wprowadzenie zapowiadanych zmian i systemu wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW. Naszym zdaniem bardziej efektywne jest wykorzystanie biogazu poprzez wytwarzanie biometanu i głównie w tym kierunku idą nasze plany inwestycyjne – podkreśla Tomasz Strzelecki – członek zarządu i dyrektor ds. inwestycji w PGB.
Kongres Biogazu – zarejestruj się!
Energia i suszarnia
Najnowsza biogazownia została uroczyście otwarta w Półwsi niedaleko Iławy 5 listopada.
Inwestycja nie tylko przynosi korzyści lokalnym rolnikom i przetwórcom, ale także chroni środowisko poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, przekształcając je następnie w czystą energię. Według wyliczeń PGB, obniżenie śladu węglowego (w stosunku do klasycznych metod pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce) wynosi 67%.
Powstający w wyniku fermentacji metanowej poferment jest pełen mikro- i makroelementów, takich jak azot, potas i fosfor, tworząc naturalny nawóz, który jest bardziej przyjazny środowisku niż tradycyjny obornik.
Ponadto dzięki procesowi kogeneracji biogazownia nie tylko dostarcza energię, ale również oferuje usługę suszenia drewna, idealną dla producentów mebli i stolarni.
Powiat pełen biogazowni
– PGB od lat przyczynia się do transformacji energetycznej w Polsce, rozwijając technologie biogazowe oparte na lokalnych odnawialnych surowcach, co umożliwia produkcję zielonej energii elektrycznej – mówi Łukasz Semeniuk, dyrektor generalny Polskiej Grupy Biogazowej. – Dzięki szerokiemu spektrum zastosowań – od zbiórki odpadów organicznych, przez produkcję energii elektrycznej i ciepła, aż po wykorzystanie pofermentu, jako naturalnego nawozu – energetyka biogazowa jest istotnym ogniwem gospodarki w obiegu zamkniętym. Rozwój biogazowni nie tylko promuje energię odnawialną, ale także tworzy nowe miejsca pracy, przyczyniając się tym samym do rozwoju lokalnej gospodarki – dodaje.
Biogazownia w Półwsi to już trzecia instalacja Polskiej Grupy Biogazowej, a czwarta w całym powiecie iławskim. – Jestem dumny z tego, że powiat iławski jest liderem w regionie, jeżeli chodzi o liczbę tego typu instalacji. Jesteśmy zdecydowanie jasnym, zielonym punktem na mapie województwa i dobrym przykładem dla innych powiatów. Biogazownia to przyszłość, ponieważ przetwarza odpady biodegradowalne na energię cieplną, którą można wykorzystać m.in. do procesu suszenia drewna. Jest to bardzo istotne w naszym typowo rolniczym województwie, gdzie branża drzewna jest inteligentną specjalizacją wpisaną w strategię rozwoju regionu. Wspólnie musimy promować tego typu rozwiązania. Przed nami konieczna transformacja energetyczna i droga do biogazu oraz biometanu, dlatego też konieczny jest dalszy rozwój tego typu inwestycji – mówi Mateusz Szauer, Wicewojewoda Warmińsko Mazurski.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Lech Bojarski
zdjęcia: PGB
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE