Biogaz coraz częściej pojawia się w politycznych rozważaniach dotyczących przyszłości energetycznej. Przykładem tego jest poniedziałkowe posiedzenie, w trakcie którego rozmawiano o planach dla rolnictwa w kontekście innowacyjności, niezależności energetycznej, KPO i przyszłego kształtu tego sektora.

Reklama

Podkomisja stała do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie rozpatrywała dostępne dofinansowania w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, KPO oraz innych źródeł pozwalających na założenie własnej instalacji elektrycznej w gospodarstwie rolnym.

Energia dla Wsi

W ramach uruchomionego przez NFOŚiGW programu Energia dla Wsi, rolnicy uzyskali możliwość uzyskania dotacji lub pożyczki na cel uniezależnienia energetycznego swojego gospodarstwa. Wyznaczony budżet to aż miliard złotych. Te pieniądze nie pokrywają jednak całego zapotrzebowania, bo chętnych rolników nie brakuje.


9. Kongres Biogazu


Z 567 gospodarstw wpłynęło 1613 wniosków na łączną kwotę 1,9 mld zł, z czego 90% dotyczy biogazowni. I to wszystko pomimo faktu, że program dotuje także turbiny wiatrowe, fotowoltaikę i elektrowne wodne. Warunkiem jest, by proponowany projekt nie przekraczał mocy 1 MW w przypadku rolnika indywidualnego i 10 MW w przypadku spółdzielni energetycznej. Istnieją jednak różnice w wysokości wsparcia w zależności od rodzaju OZE. W przypadku turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych wsparcie ma formę pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych, ale dla biogazu i elektrowni wodnych przewidziano dotacje w wysokości 65% kosztów kwalifikowanych (alternatywnie 100% pożyczki). Wyraźnie więc widać, że te drugie źródła otrzymały bardziej atrakcyjne wsparcie. Mimo to, pojawił się tylko jeden wniosek o wsparcie budowy elektrowni wodnej.

Wobec tak dużej popularności budżet programu zdecydowano się zwiekszyć z 1 do 3 mld zł.

Jak poprawić otoczenie dla biogazu?

W czasie trwania podkomisji padło wiele pomysłów, które miałyby na celu poprawę koniunktury dla budowy instalacji biogazowych. Wśród nich m.in. przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii społecznej, która poprawiłaby świadomość Polaków w zakresie tego, czym jest i jak powstaje biogaz. Zastanawiano się też, jak zwiększyć chłonność sieci, aby nowe jednostki OZE otrzymywały przyłącza.

– Jako Ministerstwo Rolnictwa wystąpiliśmy w ramach RePower o dodatkowy miliard euro środków na budowę i rozbudowę oraz modernizację infrastruktury energetycznej na obszarach wiejskich, tak aby instalacje, w tym w szczególności biogazu rolniczego, mogły uzyskiwać przyłącza – powiedziała Marzena Skąpska z MRiRW.


Czytaj też: Podatek od biogazowni ściekowych i odpadowych jednak nie będzie zawyżony


Przedstawicielka MRiRW przypomniała także, że dla spółdzielni energetycznych w zeszłorocznej nowelizacji ustawy o prawie energetycznym pojawiło się znaczne ułatwienie w uzyskiwaniu przyłączenia do sieci. Jest to jednak obwarowane kilkoma wymogami, w tym m.in. koniecznością zagwarantowania wysokiej autokonsumpcji, aby jak najmniejsza część energii elektrycznej była kierowana do sieci dystrybucyjnej.

Ważnym wymogiem pozyskiwania wsparcia ma być także przestrzeganie przepisów BHP i prawa pracy. Taki zapis ma się pojawić na drodze nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE